Innováció a képzésben és a gyakorlatban címmel rendeztek nemzetközi konferenciát pénteken Hajdúböszörményben abból az alkalomból, hogy harmincéves a szociálpedagógus-képzés a Debreceni Egyetem (DE) gyermeknevelési és gyógypedagógiai karán.
Fülöp Attila, a Belügyminisztérium gondoskodáspolitikáért felelős államtitkára előadásában kiemelte: a kormányzati gondoskodáspolitika az egyéni élethelyzeteket figyelembe vevő ön- és közösségi gondoskodásra, felelősségvállalásra épít.
Azt mondta, a kormányzati intézkedések középpontjában a családok állnak, fontos céljuk a családok megerősítése.
Ha ez nem megy, akkor is minden segítséget megadnak a rászorulóknak, de az állam nem egyszemélyes szereplő: a gondoskodás közösségi felelősség, részt vállalnak benne a helyi közösségek, az önkormányzatok, az egyházak és a civil szervezetek - mutatott rá.
Az állam feladatai között említette Fülöp Attila a szereplők összefogását, és a pénzügyi támogatások megteremtését.
Az államtitkár példakánt említette a gyermekvédelmet. Ezen a területen 23 ezer gyermekről, illetve fiatalról gondoskodnak, 70 százalékuk nevelőszülőknél él, 30 százalékuk van intézményekben elhelyezve - tette hozzá.
A fiatalokat gazdasági szereplők bevonásával olyan mentorprogramokkal is segítik, amelyek támogatják a képességeiknek megfelelő jövőkép kialakítását a későbbi munkavállalással kapcsolatban - magyarázta.
Fülöp Attila jelezte azt is, hogy az elmúlt tíz évben a megváltozott munkaképességűek foglalkoztatása két és félszeresére nőtt az országban.
Az államtitkár hozzátette: az egyházak lelkisége és közösségépítő ereje jelentős hozzáadott értéket jelent a szociálpolitika és a gyermekvédelem területén.
Harsányi Endre, a DE rektorhelyettese a tanácskozás megnyitóján kiemelte: az elmúlt harminc évben 4500 szociálpedagógus végzett a hajdúböszörményi karon. Az országban elsőként 2018-ban ezen a karon hozták létre a szociálpedagógus mesterszakot, ahol eddig 72-en kaptak diplomát - fűzte hozzá.
Az innováció a képzésben és a gyakorlatban című konferencián hazai és külföldi szakemberek plenáris előadások és szekcióülések keretében tekintik át a tudományág elmúlt három évtizedes fejlődését.