Alkalmazkodva a régió munkaerő-piaci követelményeihez, az egyetem Tudományegyetemi Karok centruma újabb mesterszakokat, többek között gazdasági informatikus és emberierőforrás-tanácsadó mesterképzést is indít 2009 februárjától, ez utóbbit a régióban elsőként és egyedüliként.
Az elmúlt évek során a Debreceni Egyetemen ugrásszerűen megnőtt a különböző karokon elindított alapszakok száma, ami maga után vonta a mesterképzés iránti egyre nagyobb hallgatói érdeklődést, így a mesterképzések számának dinamikus növekedését is. Jelenleg az egyetem 58 alapképzése mellé 50 akkreditált mesterszak társul.
A Debreceni Egyetem stratégiai célja olyan oktatási profil kialakítása, amely szorosan illeszkedik a régió gazdasági tendenciáihoz. Ennek megfelelően az egyetem új súlyponti területeket jelölt ki, melyek közé tartozik többek között az informatika vagy a műszaki tudományok területe, ugyanakkor kiemelten fontos a természettudományos képzés erősítése is – tájékoztat Dr. Jávor András, a Debreceni Egyetem oktatási rektorhelyettese. Az egyetem 2009 februárjában, keresztféléves képzésben – összhangban a kialakított stratégiával – további mesterszakokat indít az Informatikai Karon és a Hajdúböszörményi Pedagógiai Főiskolai Karon.
Dr. Terdik György, az Informatikai Kar oktatási dékánhelyettese: „Az Informatikai Kar 2004-ben indította el az első programtervező informatikus alapszakot, mely időközben kiegészült a gazdasági informatikus és mérnök informatikus szakokkal. A 2009 februárjában induló keresztféléves tanulmányi rendszerben két szakon (programtervező informatikus, gazdasági informatikus) biztosítunk mesterképzést a BSc/ BA, illetve főiskolai diplomával rendelkező hallgatók számára.”
Dr. Kovácsné Dr. Bakosi Éva, a Hajdúböszörményi Pedagógiai Főiskolai Kar dékánja: „A 2008/2009-es tanév keresztféléves képzésében debütáló emberierőforrás-tanácsadó mesterképzésen – alkalmazkodva a piaci elvárásokhoz – olyan szakembereket képzünk, akik biztosan mozognak a munkavállalás világában, jól eligazodnak a képzés és továbbképzés rendszerében, illetve képesek orientáló, támogató és tervezési tevékenységre. A Magyar Munkaerőpiaci Prognózis 2007-ben végzett reprezentatív felmérése szerint az Észak-alföldi-, és az Észak-magyarországi Régióban a megkérdezett 1354 gazdálkodó szervezet közül 1169-ben nincs munkaerő gazdálkodással foglalkozó önálló szervezeti egység. Ezen szervezeteknek természetesen csak kisebb részétől várható, hogy létrehozzon ilyen önálló egységet, de a változó piaci és közigazgatási környezet előbb-utóbb megköveteli humánerőforrás tanácsadói szolgáltatás igénybevételét.”