Közalkalmazotti létszám változások a debreceni iskolákban

Oktatás - 2008-08-24

Augusztus 28-án tárgyalja Debrecen képviselő testülete a "Közalkalmazotti létszám megállapítása a 2008/2009. nevelési-oktatási év feladatainak tükrében a közoktatási és a  gyermekvédelmi intézményekben" című előterjesztést.

 

A testület elé kerülő anyagot a nagy érdeklődésre való tekintettel az alábbiakban közöljük.

 Tisztelt Közgyűlés!

 

A Humán Főosztályhoz tartozó szervezeti egységek   munkatársai a nyár folyamán felmérték az önkormányzat fenntartásában működő  költségvetési intézmények feladatainak ellátásához szükséges alkalmazotti létszámok alakulását. Megállapítható, hogy két ágazatban – közoktatás és gyermekvédelem, gyermekjólét - kell döntenie feladathoz igazodó létszámváltozásról a Tisztelt Közgyűlésnek.

 

A./ Közoktatás

 

A közoktatásról szóló 1993. évi LXXIX. törvény (továbbiakban: Köot.) 102. § (2) bekezdés c) pontja az iskolafenntartó önkormányzat hatáskörébe helyezi a közoktatási intézményekben indítható óvodai csoportok, iskolai osztályok, napközis csoportok és kollégiumban szervezhető csoportok számának meghatározását. E jogszabályi felhatalmazás alapján Debrecen Megyei Jogú Város Önkormányzat Közgyűlése a 143/2008. (VI. 26.) Ö.h-val a 2008/2009. nevelési-oktatási év előkészítése kapcsán fenti döntését meghozta. Ezzel egyidőben a közoktatási intézményekben megtörtént a feladat-ellátáshoz szükséges pedagógus és nem pedagógus álláshelyek felülvizsgálata, indokolt esetben az intézményi létszám csökkentése.

A közoktatási intézményhálózatban jelentős számú álláshely megszüntetésére került sor: zárolásra került 29,75 üres álláshely és létszámleépítésre kerül 35,5 közalkalmazott.

 

A Humán Főosztály koordinálásával közreműködtünk abban, hogy közalkalmazottak áthelyezésére kerüljön sor az intézmények között, ezzel is csökkentve a felmentésre kerülő alkalmazottak számát.

 

A 2008/2009. tanév előkészítése során egyes intézmények jogutóddal történő megszüntetésére, illetve intézmények átszervezésére került sor. Az átszervezések kapcsán minden jogutód intézményben megnövekedett a közalkalmazotti létszám. Az intézményvezetők megtervezték a következő tanév feladatait, ehhez elkészítették a tantárgyfelosztásokat, mely alapján, ha a jogutód intézményben nincs a közalkalmazott képzettségének megfelelő ellátandó feladat, az intézményvezető kezdeményezi a létszámcsökkentést.

 

    I. A Műhelytelepi Általános Iskola jogutóddal történő megszüntetése után a jogutód intézmények áttekintették az átszervezés utáni feladatellátáshoz szükséges közalkalmazotti létszámukat. Ennek függvényében:

 

a)         A Benedek Elek Általános Iskolába kerültek áthelyezésre a 2007/2008. tanév 1-4. évfolyamos tanulócsoportjai. A nyári szünetben a 3.c osztályból 12 tanuló távozott másik iskolába, ennek következtében az osztály létszáma 16 főre, a napközis csoport létszáma 9 főre csökkent. A Köot. 3. számú mellékletének I. fejezete a tanórán kívüli foglalkozások létszámhatárát az 1-4. évfolyamon átlagosan 21 főben határozza meg. Ennek figyelembevételével az említett napközis csoportot indokolt másik csoporttal összevonni és 1 fő szakmai feladatot ellátó létszámmal az iskola létszámkeretét csökkenteni, ami 1 fő tanító munkakörű  közalkalmazotti jogviszonyának felmentéssel történő megszüntetését jelenti.

 

Az intézmény üzemeltetéshez kapcsolódó létszáma az átszervezéssel 21,5 főre növekedett. Figyelembe véve az ellátandó feladat mennyiségét 4,5 fő létszámcsökkentés indokolt.

 

b)                             A Bocskai István Általános Iskolába kerültek áthelyezésre a Műhelytelepi Általános Iskola felső tagozatos tanulói és az itt tanító tanárok. A nyári szünetben ezekből az osztályokból is történt eltávozás – főleg a testvér gyermekek kérték áthelyezésüket a Benedek Elek Általános Iskolába –, ezért a 6. évfolyamon osztályösszevonást indokolt végrehajtani. A tanulócsoport csökkenés miatt 2 fő szakmai feladatot ellátó létszámmal (tanár) indokolt az iskola létszámkeretét csökkenteni úgy, hogy 1 fő testnevelés szakos tanár 2008. augusztus 1. napjától áthelyezéssel átkerült a Kereskedelmi és Vendéglátóipari Szakközépiskola és Szakiskolába, álláshelye zárolható.

 

 

     II.   Az Újkerti Nevelési-Oktatási Központ Általános Iskola, Diákotthon és Óvoda jogutóddal történő megszüntetése után a jogutód intézmények áttekintették az átszervezés utáni feladatellátáshoz szükséges közalkalmazotti létszámukat. Ennek függvényében:

 

a)                   A Sinay Miklós Utcai Óvoda és a Móricz Zsigmond Középiskolai Kollégium közalkalmazotti létszáma a feladatellátáshoz megfelelő.

 

b)                  A Dózsa György Általános Iskolával kerültek jogviszonyba az Újkerti Nevelési-Oktatási Központ Általános Iskolájának felső tagozaton tanuló diákjai, az itt tanító tanárok és a jogutóddal megszüntetett komplex intézmény teljes technikai személyzete. A 9 osztály négy évfolyamon történő oktatása az újkerti iskolaépületben folytatódik. 

A Dózsa György Általános Iskola jelenlegi közalkalmazotti létszáma 9 fővel több, mint amennyit az ellátandó feladat indokolttá tesz. Emiatt az intézmény magasabb vezetője kezdeményezi 2 fő pedagógus, 1 fő nevelő- oktató munkát közvetlenül segítő és 6 fő intézmény-üzemeltetéshez kapcsolódó közalkalmazott jogviszonyának felmentéssel történő megszüntetését.

 

c)                   A Vénkerti Általános Iskola, Óvoda és Alapfokú Művészetoktatási Intézmény az alsó tagozat és a gazdasági egység jogutódlásában érintett. A 2008/2009. tanév tantárgyfelosztásának elkészítése után az átszervezett intézményben, amely tagintézményként  működik  tovább, feladatelmaradás miatt 3 fő pedagógus létszámleépítése indokolt.

 

     III.  A Karácsony Sándor Általános Iskola halápi tagintézményében bekövetkezett tanuló létszám csökkenés  következtében  lényegesen kevesebb adminisztrációs feladat adódik , így az anyaiskola  iskolatitkára el tudja látni a szükséges tanügy-igazgatási teendőket. A 0,5 álláshelyen foglalkoztatott közalkalmazott felmentéssel történő jogviszony megszüntetése indokolt. 

 

 

     IV. a)  A Hallássérültek Egységes Gyógypedagógiai Módszertani Intézménye esetében a napközis csoportok számát indokolt módosítani. A napközis igények felmérése után megállapítást nyert, hogy az intézményben nem indokolt önálló napközis csoportot szervezni a 2008/2009. tanévben. Az intézményben tanuló, debreceni lakóhellyel rendelkező gyermekek délutáni foglalkoztatása – napközis ellátása – az intézményben működő 13 diákotthoni csoportban biztosítható. A feladatelmaradás miatt 1 fő diákotthoni nevelőtanár ( gyógypedagógiai pszichopedagógus végzettségű) közalkalmazotti jogviszonyának felmentéssel történő megszüntetése válik szükségessé. Az intézményvezető kérelmezi 1 fő nevelő- oktató munkát közvetlenül segítő alkalmazott (fül-orr-gégész szakorvos) átminősítésének lehetőségét 1 fő pedagógus (pszichológus) munkakörré az engedélyezett intézményi létszámkereten belül.

 

 

   V.  A 2008/2009. tanévben feladatnövekedés miatti létszámfejlesztés indokolt az alábbi intézményekben:

 

a.) A Mesekert Óvoda ( volt Sámsoni-Jánosi Utcai Óvoda) csoportjainak száma a 2008/2009. nevelési évben 1 csoporttal nő. Az új óvodában a csoport október 1. napjától indul. Ezért 2 fő óvodapedagógus és 1 fő dajka álláshely bővítés indokolt. A csoportnövekedésre tekintettel módosítani szükséges a 143/2008. (VI. 26.) Ö.h. 1. számú mellékletének 27. sorát.

 

b.) A Lilla Téri Általános Iskolában a két tanítási nyelvű képzésben részt vevő csoportok száma kettővel nőtt, mert a 2008/2009. tanévben mindkét első osztály és a nyolcadik évfolyamon egy osztály ezzel a programmal tanul. Ezáltal 18-cal nő intézményi szinten az ellátandó órák száma, ezért 1 fő egyetemi végzettségű angol nyelvtanár létszámbővítésre kér engedélyt az intézmény igazgatója.

 

c.) Az Eötvös Utcai Általános Iskolában alsó tagozaton az osztályok száma 1 iskolaotthonos osztállyal nő, a feladatellátáshoz 1 fő szakmai feladatot ellátó létszámmal (tanító) indokolt a létszámbővítés. További feladatnövekedést jelent, hogy a már működő autista osztály továbbműködtetése mellett egy új autista osztály indítása szükséges. Az iskola rendelkezik az autista gyermekek foglalkoztatásához nélkülözhetetlen feltételekkel. Az osztály indításának feltétele a nyár folyamán teljesült: a szakértői és rehabilitációs bizottság a szakvéleményében kijelölt iskolaként a szülőkkel egyeztetve az intézményt jelölte ki kötelező felvételt biztosító iskolaként.  A feladatellátáshoz 1 fő gyógypedagógus és 1 fő gyógypedagógiai asszisztens álláshellyel indokolt bővíteni a létszámkeretet.

 

d.) A Szoboszlói Úti Általános Iskolában az 1-4. évfolyamon a csoportok száma 1-gyel nő, ezért 1 fő informatika műveltségi területű tanító és 1 fő angol műveltségi területű tanító munkakörű álláshellyel indokolt a létszámot növelni. Az emelt szintű angol oktatás bevezetése miatt 9,5 órában óraadó foglalkoztatása lenne indokolt.

 

e.) A Városi Pedagógiai Szakszolgálat feladatköre a Köot. 35. § (4) bekezdése alapján bővült a nevelési tanácsadás feladatkörrel. Ennek keretén belül új feladatot jelent az SNI-s tanulók diagnosztikus feltárása, melynek alapján fejlesztési tervet kell készíteni, évente több alkalommal a gyermekek fejlesztését kontrollálni és egyéni terápiában részesíteni. A Városi Pedagógiai Szakszolgálat felvállalta az eddig ellátatlan serdülő korosztály ellátását. Ezeknek a feladatoknak az ellátásához összesen 1 fő pszichológus álláshely fejlesztés szükséges. Az intézményekkel a kapcsolattartást 1 fő szakmai konzulens (tanító és szociálpolitikus végzettségű) munkakört betöltő közalkalmazott látja el. Az intézmény megnövekedett feladatainak és a telephelyek adminisztratív feladatainak ellátására 1 fő adminisztrátor létszám fejlesztés indokolt.

A Közgyűlés korábbi döntését, a 151/2008. (VI.26.) Ö.h. 4./ pontját is indokolt módosítani, mivel a Városi Pedagógiai Szakszolgálat létszámkerete tévesen került megállapításra.

 

Tekintettel a 147/2008. (VI.26.) Ö.h-ban foglalt döntésre, miszerint az önálló gazdálkodási jogkörrel rendelkező Újkerti Nevelési-Oktatási Központ Általános Iskola, Óvoda és Diákotthon feladatát a Vénkerti Általános Iskola, Óvoda és Alapfokú Művészetoktatási Intézmény vette át, a Városi Pedagógiai Szakszolgálat alapító okiratának 8. pontját (pénzügyi-gazdasági feladatait szabályozó rész) módosítani szükséges.

 

f.) Az Erdey-Grúz Tibor Vegyipari és Környezetvédelmi Szakközépiskola vonatkozásában Debrecen Megyei Jogú Város Önkormányzatának Közgyűlése a 263/2007. (XI.22.) Ö.h-val a 2008/2009-es tanévtől két tanítási nyelvű iskolai oktatást és idegen nyelvi szakképzés indítását engedélyezte. A többletfeladat ellátásából adódóan 1 fő kémia szakos középiskolai tanár (előnyt élvez az, aki felsőfokú C típusú angol nyelvvizsgával rendelkezik) létszámmal szükséges megnövelni az intézmény engedélyezett pedagógus álláshelyeinek számát.

 

g.) A Medgyessy Ferenc Gimnázium és Művészeti Szakközépiskola művészeti képzésének táncművészeti ágazatában csak speciális végzettséggel rendelkező művésztanárok oktathatnak. A képzés tematikája miatt az oktatást csoportbontásban szükséges végezni, amely nagymértékben megnöveli az előírt végzettséggel rendelkező pedagógusok által ellátandó óraszámot.

A magas óraszám miatt az óraadóként foglalkoztatott 2 fő táncpedagógus  által ellátandó óraszám a 2008/2009-es tanévtől meghaladja a kötelező óraszám 40 %-át.

 Mivel a Köot. 121. § (1) bekezdés 30. pontja alapján óraadó tanár csak az lehet, akit a kötelező óra kevesebb, mint 40 %-ára alkalmaznak, a törvényes működés érdekében kettő pedagógus álláshely bővítése szükséges az intézményben. A tervezett létszámbővítéssel egyidejűleg az intézmény költségvetésében jelenleg biztosított 273 túlóra 44 óra/héttel csökkenthető.

 

 

   VI.  A 143/2008. (VI. 26.) Ö.h 1./pontjának 2. számú melléklete a 2008/2009. tanévre megállapította a Debrecen Megyei Jogú Város Önkormányzata fenntartásában működő általános iskolai osztályok, napközis csoportok, valamint alapfokú művészetoktatási csoportok számát. A nyári szünetben történt tanulói létszámváltozás miatt az alábbi intézmények esetében indokolt a megállapított csoportok számának változtatása:

 

  A 39/2007. (VI.18) OB alapján a Karácsony Sándor Általános Iskolában a 2007/2008. tanévben 25 általános iskolai osztály indítását engedélyezte a fenntartó.

A 2008. június 26. napján 2. napirendi pontként tárgyalt előterjesztés szöveges indoklása már hivatkozott az alacsony osztálylétszám miatti csoportösszevonásokra a székhely intézményben. A Karácsony Sándor Általános Iskola halápi tagintézményében 5-6. és 7-8. évfolyamon összevont osztályokban folyik az oktatás.

A Magyar Köztársaság 2008. évi költségvetéséről szóló 2007. évi CLXIX. törvény 8. számú melléklete tartalmazza a helyi önkormányzatok normatív, kötött felhasználású támogatásait. Ennek IV. pontja a többcélú kistérségi társulások támogatásának kiegészítő szabályai között, a 2.3. pontban rendelkezik a gyermekek, tanulók számának meghatározásáról az átlaglétszám-számítás és a támogatás szempontjából a 2.3.4. alpont szerint.

„Az 5-8. évfolyamon az osztályösszevonás az átlaglétszám-számítás és a támogatás szempontjából nem elismerhető. Ezen intézményeket fenntartó önkormányzatokat nem lehet a többcélú kistérségi társulás közoktatási intézményi feladat ellátásában részt vevő tagjaként figyelembe venni.

A  Debrecen – Mikepércs Többcélú Kistérségi Társulás jogszerű fenntartása érdekében javasoljuk, hogy a Karácsony Sándor Általános Iskola halápi tagintézményében 5-8. évfolyamon önálló osztályok induljanak az összevont osztályok helyett. Az oktatás a Köot. 3. számú melléklet II. 5. pontja alapján csoportokban szervezhető, amennyiben a csoport maximális létszáma nem haladja meg az osztály maximális létszámának (30 fő) ötven százalékát (15 fő). Ez alapján 5-6. évfolyamon és 7-8. évfolyamon az osztályfőnöki óra kivételével két 11 fős csoportban folyna az oktatás a halápi tagintézményben, amennyiben a Tisztelt Közgyűlés engedélyezi az átlaglétszámtól való eltérést az érintett osztályokban. Ennek többletköltsége a két osztályfőnöknek fizetendő osztályfőnöki pótlék, mely a közalkalmazottakról szóló 1992. évi XXXIII. törvény végrehajtásáról a közoktatási intézményekben 138/1992. (X.8.) Korm. rendelet 15.§ (2) bekezdés a) pontja és (3) a) pontja alapján 6. 000 forint/hó/fő. Javasoljuk, hogy a 2009/2010. tanévtől a Karácsony Sándor Általános Iskola halápi tagintézményében az oktatás szűnjön meg, és a tanulók tanulmányaikat a székhely intézményben folytassák. A 2009/2010-es tanévtől várhatóan 30 tanuló kerülne be a székhely intézménybe.

A fentiekre tekintettel javasoljuk a Tisztelt Közgyűlésnek, hogy a 2008/2009. tanévben 24 általános iskolai osztály indítását engedélyezze az intézményben.

 

 

  Az Eötvös Utcai Általános Iskola osztályainak száma 15-ről 16-ra változik az induló új autista osztály miatt.

 

 

 

B.) Gyermekvédelmi ágazat

 

A személyes gondoskodást nyújtó gyermekjóléti, gyermekvédelmi intézmények, valamint személyek szakmai feladatairól és működésük feltételeiről szóló 15/1998. (IV. 30.) NM rendelet (továbbiakban: Rendelet) 1. számú melléklete tartalmazza a gyermekjóléti és gyermekvédelmi személyes gondoskodás formáinak szakmai létszám irányszámait és létszámminimum normáit.

 

 DMJV Gyermekvédelmi Intézményében 1 fő fejlesztőpedagógus álláshely létesítése szükséges, mivel a Rendelet előírásai szerint valamennyi gyermekotthonban – az intézményben három lakásotthon formájában működik – lennie kell fejlesztőpedagógus munkakörű alkalmazottnak.

 

A fentiekben szereplő létszámfejlesztés 16 fő közalkalmazottat érint, a bér- és járulék igénye közalkalmazotti átlagbérrel számolva a 2008. költségvetési  évben  nem haladja meg a 15 000 000 Ft-ot.

 

 

Kérem a Tisztelt Közgyűlést, hogy az előterjesztést megtárgyalni és a határozati javaslatot elfogadni szíveskedjen.