Leonardo da Vinci pályázatok az LLL szolgálatában

Oktatás - 2009-02-02

Hamarosan beadási határidejükhöz érkeznek a szakképzés fejlesztését célzó európai uniós Leonardo da Vinci program pályázatai; február végéig várja a mobilitási, partnerség és innovációtranszfer pályázattípusban érdekelt szakképző intézmények, szakiskolák, vállalatok jelentkezését a Tempus Közalapítvány.

Az Európai Unió a szakemberek magasabb színvonalú és folyamatos, egész életen át tartó tanulásra ösztönzése érdekében külön programot finanszíroz Leonardo da Vinci néven. Különböző alprogramjai segítik az intézmények számára a külföldi szakmai gyakorlat megszerzését, a nemzetközi tapasztalatszerzést, és mindezek által - pályázati támogatásból - a szakképzés fejlesztését.

Évente kb. 1500 diák, dolgozó, munkanélküli, szakértő vesz részt a mobilitási pályázattípusban, melynek két formája van: a szakmai alapképzés bármely formájában részt vevő gyakornokok és a szakmai továbbképzésben részt vevő munkaerő-piaci szereplők külföldi szakmai gyakorlata, valamint a szakképzési szakemberek tanulmányútja. Itt különleges prioritást élvez a tanárok, trénerek és oktatók kompetenciáinak fejlesztése és a kis- és középvállalkozásokkal való együttműködés.

Ezen projektek főként a szakmai és nyelvi készségeket növelik, de sok esetben a kiutazók személyiségének fejlődéséhez is nagyban hozzájárulnak. A résztvevők elkötelezettebb, motiváltabb és magabiztosabb munkaerővé válnak, a mobilitás ezáltal segíti a munkaerőpiacon való elhelyezkedésüket is.

Az innovációtranszfer a hazai szakképzési rendszer színvonalának növelését segíti elő, mivel azt célozza, hogy a külföldön már meghonosodott jó eljárásokat, módszertant honosítsanak meg a magyar pályázók, és használják a résztvevők fejlesztése érdekében.

Ha egy intézmény nemzetközi tapasztalatait bővítené a szakképzés egyes részterületein, külföldi találkozókon keresztül, segítve az egymástól tanulást, akkor a partnerség a megfelelő pályázattípus a számukra. A partnerség az előző két pályázati forma ötvözeteként a nemzetközi együttműködést támogatja a szakképzés területén. Célja, hogy az iskolák, résztvevők egymástól tanuljanak, ezzel a saját rendszereik, kommunikációs képességeik javuljanak.

A fenti típusú pályázatokra február végéig várja a Tempus Közalapítvány a szakképző intézmények, szakiskolák, vállalatok jelentkezéseit. A részletek és beadási határidők megtalálhatók a TKA honlapján.

(www.edupress.hu)