Mégsem a jövő tanévben kezdik a tandíjfizetést a mesterképzésesek

Oktatás - 2007-01-31

A Felsőoktatási felvételi tájékoztató 2007 hivatalos kiegészítéséből kiderül: azok is csak 2008-tól fizetnek fejlesztési részhozzájárulást (fer), akik mesterképzésben kezdik el tanulmányaikat. Ez azért fontos, mert a decemberi kiadványban még az szerepelt: a mesterképzésre felvett hallgatók már 2007-től fizetni fognak.

"Azok a hallgatók, akiket 2007 szeptemberében az első tanévre államilag támogatott alapképzésre, egységes, osztatlan képzésre, mesterképzésre és kiegészítő alapképzésre vesznek fel a felsőoktatási intézmények, 2008. szeptember 1-jétől képzési hozzájárulás fizetésére kötelezettek" - olvasható a Tájékoztató hivatalos kiegészítésében.

 

Ezt azért kell szem előtt tartani, mert a "kék könyv" vonatkozó fejezetében még az szerepelt, a 2007 szeptemberében államilag támogatott mesterképzésben első évfolyamon tanulmányokat kezdő hallgatók már az első félévtől fizetésre kötelezettek.

 

Csak 2008-tól fizetnek

Az Országos Felsőoktatási Információs Központ kiadványának hivatalos kiegészítése azonban már szem előtt tartja a felsőoktatási törvény tavalyi módosítását, amely kimondja: "A 2007. szeptemberben államilag támogatott mesterképzésben első évfolyamon tanulmányokat kezdő hallgatók képzési hozzájárulás fizetésére 2008. szeptembertől kötelezettek."

 

Az általános törvényi szabályozás szerint a jövőben a mesterképzéses hallgatóknak már tényleg az első évtől fizetniük kell, az alapképzéses, valamint az osztatlan, egységes képzésben részt vevőknek viszont csak a második évtől. Ez alól csak a 2007-2008-as tanév számít kivételnek.

 

Tavasszal döntenek az intézmények az ösztöndíjról

Mint a Debreceni Egyetem oktatási rektorhelyettese közölte, a fer-t természetesen ők is csak a 2008-ban kezdődő tanévtől szedik. Joó Ferenc az EduPressnek kifejtette: tavasszal várható annak a pontos meghatározása is, hogy a fer-ből származó bevételből hány hallgató részesül majd tanulmányi ösztöndíjban.

Mint ismeretes, a törvényi szabályozás szerint az intézményeknek a tandíjból származó bevétel legkevesebb 33 százalékát, legfeljebb 50 százalékát tanulmányi ösztöndíjra kell fordítaniuk.

Miskolczi Norbert, a HÖOK elnöke az EduPressnek elmondta: azóta már konkrét arányban is megállapodtak a kormányzattal, így a tandíjból befolyó összegnek pontosan felét kell majd tanulmányi ösztöndíjra fordítani.

"Hogy ezt az összeget kik között osztjuk szét, arról a szenátus fog dönteni, de az biztos, hogy teljesítmény-alapú tanulmányi ösztöndíj lesz; vagyis a jobbak részesülnek majd belőle. A rendszer részletes kidolgozásához jelenleg arra várunk, hogy megkapjuk a múlt héten elfogadott kormányrendeletet" - közölte a Debreceni Egyetem oktatási rektorhelyettese.

Az egyetemeknek és főiskoláknak április 30-áig kell megalkotniuk térítési és juttatási szabályzatukat.

 

Átjárható lesz az államilag támogatott és a költségtérítéses képzés

A Tájékoztató kiegészítéséből az is kiderül: az államilag támogatott képzésre felvételt nyert hallgató a második félév után csak megfelelő tanulmányi teljesítmény felmutatása esetén folytathatja tanulmányait államilag támogatott képzésben. Ez azt jelenti, hogy a két félévre előírt kreditek legalább 50 százalékát teljesíteni kell az államilag finanszírozott képzésen való bennmaradáshoz. A költségtérítéses képzésben részt vevők is kérhetik tanulmányi eredményük alapján az államilag támogatott képzésbe történő átsorolásukat.

 

A kiegészítés tartalmazza az alapképzésben, egységes, osztatlan képzésben és a felsőfokú szakképzésben meghirdetett képzésekkel kapcsolatos módosításokat is.

(www.edupress.hu)