Megszűnhet a magánintézmények állami finanszírozása?

Oktatás - 2008-01-15

A jelentős hallgatói létszámcsökkenés miatt ismét előkerültek a felsőoktatás finanszírozásával kapcsolatos javaslatok, több állami intézmény vezetősége vetette fel újra, hogy az állam csak az általa fenntartott intézményekben finanszírozza a képzéseket, a magánintézményekben ne. Manherz Károly felsőoktatási szakállamtitkár a Figyelőnek úgy nyilatkozott: "Komoly gondolkodás folyik a kérdésről az Oktatási és Kulturális Minisztériumban".

A kormány jelenleg a jelentkezőkre bízza a kérdést, a mostani rendszerben ugyanis a jelentkezők száma alapján határozzák meg, hogy az adott intézmény mennyi államilag támogatott diákot vehet fel. Így az egyes karok megmaradása vagy megszűnése a jelentkezőkön múlik.

Manherz Károly a Figyelőnek elmondta, az biztos, hogy a következő tanévben még nem lesz változás, a 2006 végén kötött, egyéves helyett immár hároméves finanszírozási szerződésekkel pedig az állami intézmények igyekeztek legalább a mostani pozícióikat megőrizni.

 

A magánintézmények viszont akkor lennének gondban, ha az állam megvonná tőlük a támogatást, ugyanis jelenleg Magyarországon a Nemzetközi Üzleti Főiskolán (IBS) és a Közép-Magyarországi Egyetemen (CEU) kívül - ahol csak a doktori képzést támogatja az állam - egy intézmény sem független az államtól.

 

Sok az intézmény

Bokros Lajos, a CEU vezérigazgatója szerint a jelenleg 71 működő felsőoktatási intézmény rengeteg, fele ennyi egyetem és főiskola is elegendő lenne a jelenlegi és a várható hallgatói létszám képzéséhez.

A gazdaságpolitikus szerint mára az intézmények vezetői majdnem kivétel nélkül felismerték, hogy hamarosan az intézmények és karok bezárásának ideje következik.

Mang Béla, a Felsőoktatási Tudományos Tanács (FTT) elnöke szintén úgy véli, hogy a jelenlegi rendszer mellett előbb-utóbb elfogynak a diákok az intézményekből.

Az FTT elnöke elsősorban a vidék-főváros egyensúlyának megteremésében látja a megoldást, továbbá fontosnak tartja a további intézmény-integrációt és a párhuzamos karok és szakok megszűnését.

Mang Béla szerint az intézményeknek elsősorban a felnőttképzésben és a külföldi diákok megszerzésében érdemes gondolkodniuk.

 

Mégis új intézmény indítását tervezik

Ennek ellenére idén lehet először jelentkezni a tavaly akkreditált Wekerle Sándor Üzleti Főiskolára, Bojár Gábor, a Graphisoft alapítója pedig egy informatikai magánegyetem indítását tervezi, ahol elitképzést nyújtanának és ennek megfelelően piaci, évi 25-30 ezer dolláros tandíjat szednének.

 Forrás:www.edupress.hu