Az Oktatási és Kulturális Minisztériumhoz (OKM) érkezett visszajelzések alapján valószínű, hogy az intézmények többsége nem tér el a fejlesztési részhozzájárulás (fer) általánosan meghatározott összegétől. A Magyar Rektori Konferencia korábban azt javasolta, az egyetemek és főiskolák tartsák az alapképzésben fizetendő 105 ezer, a mesterképzésben pedig 150 ezer forintos tandíj összegét.
Az egyetemek és főiskolák január 15-éig jelezzék a szaktárcának a fer pontos összegét, hogy ezek a számok is megjelenhessenek az idei Felsőoktatási felvételi tájékoztató kiegészítésében - erre kérte Manherz Károly, az OKM felsőoktatási szakállamtitkára az intézményeket. A Népszabadság úgy tudja, a minisztériumhoz érkezett visszajelzések alapján az egyetemek és főiskolák többsége nem tér majd el az általánosan meghatározott összegtől - legalábbis az első évben nem várható jelentős különbség az intézmények között.
Mint ismeretes, az egyetemek és főiskolák az egyes szakokon 50 százalékban térhetnek el az alapképzésben meghatározott 105 ezer, és a mesterképzésben kijelölt 150 ezer forintos tandíjtól. Ezt az összeget 2008-tól kell fizetniük az akkori másodéves hallgatóknak. A Magyar Rektori Konferencia ajánlásában azt tanácsolta az intézményeknek, hogy az első évben ne térjenek el ettől az összegtől.
Az ugyanakkor valószínű, hogy a tandíjfizetési kötelezettség 2008-as elindulásával lesznek különbségek a hallgatók által fizetett fer összegében. A jogszabály szerint ugyanis a legjobban teljesítő 15 százalék mentesülhet a tandíjfizetés alól. Az egyetemek és főiskolák pedig a többi hallgatóra háríthatják a hiányzó rész kompenzálását. Ennek részleteiről egy kormányrendelet, valamint az intézmények saját szabályozása dönt majd.
(Forrás: Népszabadság)