Milyen feltételek mellett éri meg OKJ-s képzést indítani?

Oktatás - 2013-05-29
Gyökeres változások következnek be az ősztől érvénybe lépő, új Országos Képzési Jegyzék (OKJ) rendszere miatt; a hosszabb és drágább tanfolyamok sok jelentkezőt elriaszthatnak, a kötelező óraszámemelés pedig sem az oktatócentrumoknak, sem a hallgatóknak nem előnyös - olvashattuk a Napi Gazdaság korábban megjelent cikkében.

A kedvezőtlen helyzet ellenére a Werk Akadiémia vezetői úgy döntöttek, néhány művészeti, így a divat- és stílustervező, jelmeztervező, dekoratőr és lakberendező szakmában mégis indítanak OKJ-végzettséget adó képzéseket is. Vándor Ágnes, az intézmény projektmenedzsere úgy nyilatkozott: arra számítanak, hogy a minőség szempontja, valamint a képzések egyedisége kerül majd előtérbe a jelentkezőknél.

 

Ahogy arról korábban már beszámoltunk: több képzést összevontak, néhányat pedig megszüntettek, az új OKJ-s képzési rendszer kialakítása során. Az ősztől életbe lépő változások nemcsak a hallgatókat, hanem az oktatócentrumokat is érzékenyen érinthetik, hiszen az óraszámemelés és a tanfolyamok díjainak növekedése miatt – több felnőttképzéssel foglalkozó szakértő szerint – akár felére is csökkenhet a tanfolyamokra jelentkezők száma.

 

A máshol kevésbé elérhető képzések indításában és a minőségi, gyakorlatorientált oktatásban látja a kialakult, bizonytalan helyzetből való kilábalást a Werk Akadémia, mely az oktatási környezet változásai nyomán arra jutott, hogy néhány művészeti szakmában, melyekben nagyon jó a kapcsolatrendszerük, és kiváló oktatók állnak a rendelkezésükre, OKJ-végzettséget adó képzéseket is indítanak. Ezek többek közt a divat- és stílustervező, jelmeztervező, dekoratőr és lakberendező, képzések – természetesen azokat a szakokat fogják elindítani, amelyekre összejön az induló létszám. Vándor Ágnes, a Werk Akadémia projektmenedzsere elmondta: arra számítanak, hogy a jelentkezőknél előtérbe kerül a minőség szempontja. „Abban bízunk, hogy az eddig alacsony nívón, de drágán kivitelezett képzések kiesnek a rendszerből, és átadják a helyüket a valódi szakmai tudást, önismeretet, hivatást nyújtó oktatási helyeknek.” A képzéseket is abban az óraszámi keretben végzik majd, ahogy azt a Nemzetgazdasági Minisztérium előírja, miközben tartalmilag megpróbálnak a piac legújabb igényeihez igazodni. „A divat- és stílustervező szakon ez az aktuális és egyre gazdagodó trendekhez való igazodást, jelmeztervező szakon a látvány és funkcionalitás mellett a felhasználási területek sokféleségének megismerését jelenti. A dekoratőr és lakberendező képzés az enteriőrstylist képzésünk legjobb oktatóira építve a látvány- és tértervezés legújabb irányaihoz igazodik. A forma és a design kérdéseit a gyakorlatban vizsgáljuk, az apró ötletektől a megvalósításig” – tette hozzá.

 

Az óraszámnöveléssel kapcsolatban elmondta, szerinte az időtartam/óraszám jelentőségét eltúlozza a hivatalos gondolkodás, amely csak formális kritériumokat tud érvényesíteni. A „terjedelmesítést” a Werken nem tartják járható útnak, inkább megpróbálják a kiszabott magasabb óraszámot érdemi tartalommal és rengeteg gyakorlati tudással kitölteni, „hiszen a Werknek eddig is a gyakorlati képzés volt az erőssége, hogy hallgatóit bevezeti az adott szakmák világába, összehozza őket a szakmák vezető szereplőivel.” Az esetleges áremelkedéssel kapcsolatban felhívta a figyelmet, hogy a Werk eddig is az egyik legmegfizethetőbb képző intézmények közé tartozott, áraikat tekintve a jövőben is piacképesek maradnak. A képzésekről bővebben az intézmény június 6-i nyílt napján tudhatnak meg többet az érdeklődők.

(Forrás: Edupress)