Decemberben vált publikussá a Magyar Kormány nemzeti idegennyelv-oktatási stratégiája, mely az általános iskolától a felsőoktatásig terjedően foglalkozik a hazai nyelvoktatás jelenlegi helyzetével és jövőjével.A szakmai és társadalmi vita keretében a Nyelviskolák Szakmai Egyesülete (NYESZE) is véleményezte az ún. idegennyelv-oktatási Fehér könyvet.
"Állásfoglalásunkban kifejtettük, mi az, amivel egyetértünk, és mi az, amiről úgy véljük, hibás vagy nem megvalósítható", mondta Salusinszky András elnök.
A stratégia több olyan elképzelést is megfogalmaz, amely téves, illetve elhibázott, állítja a NYESZE. Ilyen például az a javaslat, amely szerint a jövőben a német lenne a közoktatásban elsőként tanított idegen nyelv.
"Ugyancsak tévesek azok az állítások, amelyek a nyelviskolákban történő nyelvoktatásra, illetve a nyelvvizsgáztatás rendszerére és a nyelvvizsgaközpontokra vonatkoznak", mondja Salusinszky András. "Nem felel meg a valóságnak, hogy a nyelviskolák, illetve a nyelvvizsgaközpontok számára kizárólag a profitszerzés számít, és ennek érdekében a minőség háttérbe szorul."
A NYESZE szerint a Fehér könyv közoktatással és felsőoktatással foglalkozó fejezetei több olyan elképzelést tartalmaznak, melyek megvalósíthatósága a súlyos forráshiány, illetve a tanárképzés várhatóan hosszabbtávon fennálló problémái miatt komoly kétségeket vet fel.
Kiadó: Nyelviskolák Szakmai Egyesülete