A Debreceni Egyetem Angol-Amerikai Intézete és a Generative Linguistics in Eastern Europe (GLEE) nevű európai szervezet rendezésében július 28-án megkezdődött az Eastern Generative Grammar Summer School (a továbbiakban: EGG) elnevezésű, kéthetes nemzetközi nyelvészeti nyári egyetem Debrecenben.
Az EGG egy évente más-más európai országban megrendezésre kerülő nemzetközi nyári egyetem, ahol nemzetközileg elismert elméleti nyelvészek tartanak intenzív nyelvészeti kurzusokat a világ minden tájáról érkező diákoknak, akik között egyaránt vannak egyetemi hallgatók, doktoranduszok és egyetemi oktatók. Az idei EGG oktatói Európa és az USA különböző egyetemeiről, illetve nyelvészeti intézeteiből érkeznek. A 135 résztvevő diák révén Európa szinte minden országa képviseltetve van, de érkeznek hallgatók az USA-ból, Kanadából, Mexikóból és Venezuelából is. Az EGG egy alapvetően jószolgálati funkciót betölteni hivatott, és ennek megfelelően teljes mértékben non-profit rendezvény: az oktatók nem kapnak honoráriumot, a diákok pedig nem fizetnek tandíjat – sőt sokan még ösztöndíjat is kapnak a nyári egyetemet koordináló európai alapítványtól.
Az EGG kurzusai a. generatív nyelvészet különböző ágait fedik le, a kezdőtől egészen a haladó, a legújabb kutatási kérdéseket és eredményeket érintő szintekig. A generatív nyelvészet megalapozója és máig legismertebb művelője az amerikai Noam Chomsky. Az ő vezetésével a múlt század ötvenes éveitől kialakult egy olyan elméleti nyelvészeti irányzat, amely a természetes nyelveket formális, matematikai alapú módszerekkel igyekszik leírni, többek között abból a célból, hogy az egyes nyelvek nyelvtanai közötti különbségeket és hasonlóságokat rendszerszerű módon megragadhatóvá tegye. Az EGG egyrészt az ezen kereten belül kifejlesztett nyelvtani elméletek alapjaival ismerteti meg a kezdő szintű hallgatóit, illetve ezen keretek továbbfejlesztésének lehetőségeit vitatja meg a haladókkal.
Az EGG nyári egyetemek mindig jó hangulatban szoktak zajlani, ahol a diákok és a tanárok az órák után együtt töltik el a rendelkezésre álló szabad időt. Debrecenben sem lesz ez másképp: a résztvevőknek módjuk lesz többek közt egy magyar táncházban, egy gulyásfőzésen és egy tokaji, valamint hortobágyi kiránduláson is bővíteniük a magyar kultúrával kapcsolatos ismereteiket.