NŐK 40 FIGYELEM!

Oktatás - 2024-02-05

Új front nyílt a pedagógus perekkel kapcsolatos küzdelemben. Mivel nagyon fontos kérdésről van szó, így Tisztelettel arra kérek minden kedves csoport tagot, hogy ossza meg ezt a posztot, annak érdekében, hogy az érintett pedagógusok méltatlan helyzetén segíthessünk.

A probléma, ami jogi megoldásra vár a következő: Mint ismeretes minden 40 éves munkaviszonyt igazoló nő esetében adott annak lehetősége, hogy kérje nyugdíjazását, aminek eredményeképp lehetősége nyílik arra, hogy nyugdíja mellett tovább dolgozzon, akár óraadóként külön plusz díjazás fejében, akár más munkáltatónál, másféle jogviszonyban, vagy akár nyugdíja mellett elkezdje a jól megérdemelt pihenést. Aki megszerzi az ehhez szükséges jogosultságot és kérelmet nyújtott be, annak – a jogszabály szerinti felmentési idő leteltével – a jogviszonya megszűnik. Nyilván sokan éltek és eztán is fognak élni ezzel a lehetőséggel. A státusztörvény azonban speciális helyzetet teremtett azzal, hogy ha az eredetileg közalkalmazotti státuszban lévő pedagógusok még a státusztörvény hatálybalépése előtt kérelmezték, hogy a nők 40 program keretében nyugdíjazzák őket, akkor a felmentési idő közben hatályba lépő státusztörvény miatt megváltozott az ő jogviszonyukat szabályozó törvény.

Nyilván az lenne a természetes, ha az, aki jogot szerzett közalkalmazottként a nők 40-re, azt azért ne érje hátrány, hogy mire letelik a felmentési ideje semmiféle hátrány ne érhesse.

Elvesztették volna a jogukat?

Ezek a dolgozók okkal számítottak arra, hogy – mivel nem nyilatkoztak arról, hogy nem kívánnak a státusztörvény hatálya alatt dolgozni, elfogadják a státusztörvény feltételeit – amint végre megkapják a pedagógusok a régóta ígérgetett béremelésből 2024. január 01. napjától a sokat emlegetett 32,2 %-ot, úgy természetesen ők is részesülnek ebből a béremelésből. Érthető, hogy hidegzuhanyként érte őket a január végén közölt „kinevezés módosítás”, miszerint ők hiába fogadták el hallgatólagosan a megadott határidőn belül a státusztörvényt, az rájuk nem vonatkozik, ők maradtak közalkalmazottak, a Kjt. hatálya alatt, mivel a törvénynek egy átmeneti rendelkezések között eldugott, erősen vitatható szakszerűséggel megfogalmazott passzusa szerint ők a nők 40-re vonatkozó kérelmük benyújtásával ELVESZTETTÉK A JOGUKAT A MOSTANI BÉREMELÉSRE, mivel nem tartoznak a státusztörvény hatálya alá. (Akik immár a státusztörvény hatálya alatt, 2024. január 01. napját követően kéri a nők 40 szerinti nyugdíjazást, azok minden további nélkül megkapták a béremelést és ezzel a nagyobb fizetéssel mehetnek nyugdíjba.)

Akit a tankerületek által képviselt álláspontról időben felvilágosítottak, az nyilván nem fosztja meg magát a nyugdíjazása előtt egy 32,2 %-osra ígért béremeléstől azzal, hogy nem vár egy két hónapot a bejelentéssel! Senki nem ilyen hülye. Vagy félrevezették, vagy a kellően pontos felvilágosítást nem kapta meg.

Most nem leszek tárgyilagosan jogászias: ez így bizony egy oltári nagy kib@szás!

A helyzetet nehezíti, hogy a béremelésből való kimaradás mellett még az is vitássá válhat, hogy egyáltalán hogyan lehet a jogvitát lebonyolítani. Aki a státusztörvény hatálya alá tartozik (ők ezt hitték magukról) az ugyanis a közigazgatási bíróságon pereskedhet, aki viszont közalkalmazott (ezt gondolja róluk a tankerület) a munkaügyi bíróságon. Nyilván más a helyzet, ha félrevezették őket, mert akkor ez egyfajta kártérítési ügy, de ha máshonnan nézzük akkor inkább egy megállapítási kereset arról, hogy valójában milyen jogviszonyban is vannak. Emellett számomra teljesen nyilvánvaló, hogy a jogszabály alkotmánysértő, így az eljáró bíróságnak lehetősége lenne az alkotmánysértő jogszabály megsemmisítését kezdeményezni az Alkotmánybíróságtól, ami – siker esetén – megint teljesen új helyzetet teremtene. Nem mellesleg (mivel – úgy tűnik – meg fogjuk nyerni az illetménypótlék pereket) az is egy új helyzet, hogy ezek a pedagógusok mind a mai napig – ezek szerint – közalkalmazottként helyettesítenek, azaz napról napra újabb perelhető illetménypótlékok miatt igen kellemetlen perek megindítására van lehetőségük. Mindezt tovább nehezíti, hogy komoly lépéskényszer van: a munkáltató döntésével szemben szigorú, jogvesztő határidő van! 30 napon belül intézkedni kell, ha másképpen nem megy, perrel!

A lényeg a következő: nyilvánvaló, hogy súlyosan méltánytalan helyzetben vannak ezek a pedagógusok. Nincsenek muníció nélkül, hiszem, hogy van megoldás a problémájukra, komolyan gondolom, hogy komoly alku pozícióban vannak, pereskedés nélkül is megoldható a problémájuk. Viszont lépniük kell! Emellett felhívom a figyelmüket arra, hogy nehogy óvatlanul belemenjenek valamiféle olyan megoldásba, ami ismét valamiféle jelentős érdeksérelemmel jár! Emlékezzenek arra, hogy jóhiszeműen (jogban járatlan emberként) egyszer már elfogadták, aláírták azt a tájékoztatást, ami miatt most bajban vannak, s amiről nem gondolták, hogy ilyen következményekkel járhat. Azt tanácsolom nekik, hogy megfelelő szakember kontrollja nélkül ne írjanak alá semmit! Forduljanak szakemberhez! (Kérem, hogy véssék eszükbe: a legnehezebben megoldható jogi probléma leggyakrabban a saját aláírásunk.)

Zeke László posztja a Lebezzünk felfelé csoportban