Rektorválasztás a MOME-n - ismét Kopek az egyetem élén

Oktatás - 2010-03-09

Újraválasztották a Moholy-Nagy Művészeti Egyetem rektorát március 8-án, így Kopek Gábor újabb négy évig vezetheti az intézményt. Kopek Gábor második ciklusának kihívója dr. Ferkai András egyetemi tanár, építész volt, aki azonban a választáskor 7-14 arányban alulmaradt. Kopek Gábor programjában többek között az állami finanszírozástól való függés csökkentését emelte ki.

A jelöltek saját honlapjukon tették nyilvánossá programjukat, először azonban a választó szenátus ismerhette meg azokat. A rektor programjában leszövegezte: célja, hogy az egyetem nemzeti és nemzetközi szinten egyidejűleg erősödjék. Ennek fényében törekszik itthon partneri kapcsolatok kialakítására a meghatározó magyarországi intézményekkel. Úgy véli: "Az alapozó, a mester és a doktori képzés három önállósult szintje alapvetően különbözik az egyetem korábbi oktatási rendszerétől. Részben ebből adódnak a bevezetés nehézségei is. A rendszer sajátja, hogy az egyetem három önálló iskolát működtessen önálló identitással és felelősséggel. Hiszen a mesterképzés nem automatikus meghosszabbítása az alapozó képzésnek, mint ahogy a doktori képzés is önálló feladatokra kell, hogy vállalkozzon" - írja programjában.

Célja továbbá, hogy erősítse a forrásbevonást, miközben csökkenteni kívánja az állami finanszírozástól való függést. "Látnunk kell, hogy az állam már nem garantálja minden vágyunk teljes körű támogatását, ezért le kell számolnunk a régebbi évtizedekben kialakult beidegződéseinkkel és keresnünk kell a kitörési lehetőségeket" - írja Kopek Gábor. Az intézményi gazdálkodás területén autonómiára törekszik a rektor, miközben tisztában van vele, hogy az egyéb együttműködések révén soha nem lehet nyereséges a vállalt misszió.

Véleménye szerint a képzéseknek a való élethez és a szakma szereplőihez is kapcsolódniuk kell. Előző programjához hasonlóan továbbra is fontosnak tartja a szervezeti átalakítást, az információhiány csökkentésére pedig az internet és a számítástechnika előnyeinek nagyobb fokú kihasználását.