Előnyben részesítési kötelezettség váltja fel azokat a korábbi kedvezményeket, melyeket a hátrányos helyzetű jelentkezők, a közismereti tanárok és a például gyesen, gyeden lévők kaptak az érettségi-felvételi eljárás folyamatában. Az idén életbe lépő szabályozás alapján különböző számú többletponthoz lehet jutni az előnyben részesítés kedvezményével.
A hátrányos helyzetű jelentkező minden jelentkezési helyén négy többletpontra jogosult. További négy pontra jogosult az a hátrányos helyzetű jelentkező, akinek törvényes felügyeletét ellátó szülője legfeljebb az iskola nyolcadik évfolyamán folytatott tanulmányait fejezte be sikeresen, vagy az a jelentkező, akit tartós nevelésbe vettek.
A fogyatékossággal élő jelentkező minden jelentkezési helyén nyolc többletpontra jogosult. Szintén nyolc többletpontot igényelhet az a jelentkező, aki a jelentkezési határidő és a felvételi döntés közötti időszakban - gyermeke gondozása céljából - fizetés nélküli szabadságon van, és tgyás-ban, gyes-ben, gyet-ben vagy gyed-ben részesül. A felsőfokú szakképzésre jelentkezők is kaphatnak többletpontokat az előnyben részesítés okán, illetve egyéb jogcímen.
A mesterképzésen az intézmények határozzák meg a többletteljesítményekért adható, az előnyben részesítés okán adott pontok jogcímeit, mértékét, megállapításának rendjét. Ezért intézményenként és szakonként külön kell annak utánanézni, hogy az adott intézmény milyen módon rangsorolja mesterképzésben a jelentkezőket.
Hogyan lehet a kedvezményt igényelni?
Aki az előnyben részesítés kedvezményeit szeretné igényelni, a jelentkezési lap "Többletpontok" fejezetében kell erről nyilatkoznia, illetve a felvételi eljárásban meghirdetett dokumentumpótlás határidejéig (július 11-éig) a Felsőoktatási felvételi tájékoztatóban foglaltaknak megfelelően kell igazolnia, hogy megfelel az erre jogosító feltételeknek.
A dokumentumok másolatának csatolása történhet elektronikusan, a felvi.hu e-felvételi felületén, illetve hagyományosan, fénymásolat beküldésével is.