Szoros együttműködés a hazai agrár felsőoktatásban

Oktatás - 2008-04-01

Ünnepélyes keretek közt zárult a Debreceni Egyetem Agrár- és Műszaki Tudományok Centrumának irányításával elnyert HEFOP 3.3.1 pályázat március 31-én, mely a felsőoktatásban részt vevőknek a munkaerő-piaci igényekhez való minél hatékonyabb alkalmazkodását, valamint versenyképes szaktudás biztosítását tűzte ki célul. A pályázat által biztosított támogatás összege több mint 300 millió forintot tett ki.

Március 31-én ért véget a Debreceni Egyetem (DE) Agrár- és Műszaki Tudományok Centrumának Mezőgazdaságtudományi Kara koordinálásával elindított - nyolc hónapon át tartó - humánerőforrás-fejlesztési projekt, melyben konzorciumi partnerként részt vett a Pannon Egyetem Georgikon Mezőgazdaságtudományi Kara is.

 

A DE Mezőgazdaságtudományi Kara, különböző társintézmények oktatóinak bevonásával, az elnyert pályázatban elsődlegesen a környezetgazdálkodási agrármérnöki és a természetvédelmi mérnöki BSc alapszakok oktatási struktúrájának áttekintését, valamint infrastrukturális fejlesztését tűzte ki célul, olyan szempontok figyelembe vételével, mint a társadalmi-gazdasági környezet változásai vagy az élethosszig tartó tanulás.

 

A program sarkalatos pontja ugyanakkor az e-learning képzés bevezetése is, mely teljes mértékben esélyegyenlőséget teremt az oktatás területén.

A kidolgozott képzési program hatással lesz az oktatáson túl a hazai környezetvédelemre és természetvédelemre is, hiszen a végzett szakemberek különböző - kormányzati, profitorientált vagy non-profit - intézményekben helyezkednek majd el és járulnak hozzá a magyar környezet- és természetvédelem fejlesztéséhez.

 

Az egységes képzés, valamint az oktatók közötti szorosabb együttműködés nagyban erősíti továbbá a diákok kompetenciájának növelését, amely előre vetíthet egyfajta egységes gondolkodást és fejlődés iránti elkötelezettséget a magyar környezetvédelemben.

Napjainkra a környezet védelme, a természeti értékek megőrzése a társadalmi-gazdasági élet meghatározó részévé vált. Nyilvánvaló, hogy a környezetvédelmi-természetvédelmi problémákat nem lehet egymástól és a gazdaság működésétől elkülönítetten kezelni. Ezt tartja szem előtt az Agrár- és Műszaki Tudományok Centruma is - fejtette ki Prof. Dr. Nagy János, prorektor, centrumelnök a projekt lezárása kapcsán megrendezett konferencián.

(www.edupress.hu)