Tiltólistás intézmények a felsőoktatásban

Oktatás - 2007-03-28

Működnek Magyarországon olyan felsőoktatási intézmények, amelyek végzős hallgatóit nem szívesen alkalmazzák a jobb cégek. A hivatalos rangsorokon kívül létezik egy kevésbé hivatalos, a munkaerőpiacot azonban meghatározó lista, a HR-esek listája, amin jó néhány főiskola és egyetem kedvezőtlen helyzetben van - írja a Figyelőnet.

Már a középiskolákat is elérte az a diákszám csökkenés, ami az óvodákban, kisiskolákban már évek óta tapasztalható. Ennek eredményeként a felsőoktatási intézmények között is egyre nagyobb a verseny. Ezt a hallgatókért való küzdelmet csak növeli a tandíj bevezetése. Az alacsony ponthatár vonzó ugyan, de a diploma megszerzése után nem könnyű az elhelyezkedés.

 

A felvételért felelős HR-esek bevallása szerint már az önéletrajzok beérkezésekor elvetik azokat a jelentkezéseket, akik a listájukon szereplő intézményben végeztek. Ez diszkriminációnak minősül ugyan, de a jelentkezők nem tudják meg, mért nem hívták be őket az interjúra.

 

Más képesség is számít

Juharos Andrea, a DMB Hungary ügyvezetője elmondta, hogy a megfelelő személy kiválasztása természetesen nem csak a képző intézmény minőségétől függ, hanem a jelentkező rátermettsége, kommunikációs készsége, csapatszelleme, megbízhatósága is sokat számít, emellett a magabiztos nyelvtudás alapkritérium.

Hajdú Csongor, a Frissdiplomás Személyzeti Tanácsadó és Szolgáltató Kft. ügyvezetője szerint nem minden esetben részesítik előnyben a nagy múltú, elitképzést nyújtó intézmények végzett hallgatóit, náluk például előfordult, hogy főiskolai végzettségű üzemmérnököt választottak.

 

Nincs hivatalos lista

Reprezentatív felmérés ugyan még nem készült arról, hogy mely intézményeket preferálják leginkább a cégek, és melyeket legkevésbé, de az kiderült, hogy a műszaki végzettségűek esetében a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetemről és a Miskolci Egyetemről várják a jelentkezőket, a gazdasági végzettségűek esetében a Budapesti Corvinus Egyetemről és a Budapesti Gazdasági Főiskoláról érkeznek a legsikeresebb jelentkezők.

 

Pályakövetés

Amerikában és Nyugat-Európában már bevált trend, hogy a "véndiák egyesületben" az adott intézmény nyomon tudja követni a végzett diákjai egzisztenciális sorsát, ami visszajelzést jelent az egyetem és főiskola számára.

 

A Gábor Dénes Főiskola (GDF) rendelkezik öregdiák egyesülettel és a visszajelzések szerint mindenki el tudott helyezkedni, mégis volt már arra példa, hogy egy álláshirdetés feladója kimondottan a GDF végzőseit nem kívánta alkalmazni, mely igényének már a hirdetésben hangot adott.

Dr. Szelezsán János, az intézmény rektora ezt azzal magyarázza, hogy a főiskolára beiratkozottak kevesebb, mint negyede fejezi be tanulmányait, de a rektor szerint mégis sokan mondják azt állásinterjújukon, hogy már csak az államvizsga hiányzik tanulmányaik befejezéséhez. Előfordult az is, hogy hamisított GDF diplomával kerestek állást néhányan, akik többsége lebukott, de nem mindenki. Ők keltik az intézmény rosszhírét - mondta dr. Szelezsán János.

(forrás: Figyelőnet)

(www.edupress.hu)