Több miniszter változtatna a bolognai rendszer megvalósításán

Oktatás - 2010-03-14
Kazahsztánnal bővült a március 11-12-én megtartott Bologna-konferencia döntése nyomán az Európai Felsőoktatási Térségben részt vevő országok sora - jelentette be a pénteki sajtótájékoztatón Beatrix Karl tudományért és kutatásért felelős miniszter Bécsben. "Nem dogmaszerűen kell végigvinni a tíz évvel ezelőtt megfogalmazott elveket" - emelte ki ugyanitt Hiller István oktatási miniszter.

A kétnapos találkozó első estéjén a diákok tüntetéssel fogadták a delegációt, pénteken azonban nem folytatódott a demonstráció.

 

Nem tökéletes a bolognai rendszer, de nem is működik ennél jobb szisztéma - emelte ki a tájékoztatón Hiller István, az Oktatási és Kulturális Minisztérium vezetője. A bolognai folyamat a világban folyó versenyre reagál, az európai térségnek a dél-kelet-ázsiai régióval és Észak-Amerikával kell lépést tartania - mondta. Ugyanakkor hozzátette: "Nem dogmaszerűen kell végig vinni a tíz évvel ezelőtt megfogalmazott elveket." A további reformokról és modernizáció szükségességéről beszélt Androulla Vassiliou oktatásért felelős uniós biztos is.

Vassiliou szerint ugyan az unión belül az Erasmus és a Tempus program jól működik a hallgatók esetében, viszont az intézmények szintjén nem éri el a kellő hatást. Kifejtette: míg a felsőoktatási térség célja, hogy 2020-ra 20 százalékra növelje a külföldön tanuló hallgatók számát, az EU ugyanezt nem a diákság, hanem a fiatalok körében akarja elérni.

 

Nem csupán a véleményüket hangoztató diákokat kell meghallgatni

Henna Virkkunen, oktatásért felelős finn miniszter szerint két fontos feladat áll a bolognai folyamat előtt: szerinte az adminisztráció helyett a minőség javítására kell helyezni a hangsúlyt, illetve tudomásul kell venni, hogy az egyes országok különböző sebességgel ültetik át saját rendszerükbe a bolognai folyamat célkitűzéseit.

Németország felhívta a figyelmet arra is, hogy nem csupán a véleményüket hangoztató diákokat kell meghallgatni. Jan Hendrik Olbertz, Sachsen-Anhalt német tartomány kultuszminisztere elmondta: sok fiatal tartja jónak a bolognai folyamatot.

A diákoknak üzent beszédében a román oktatási miniszter, Daniel Petru Funeriu is, aki szerint a fiataloknak nem a múlttal kellene harcolniuk, hanem a jövőt kellene jobbá tenniük.

A német miniszter a konferencián javaslatként fogalmazta meg továbbá, hogy érdemes a rendszer bizonyos elemeit megfontolni és újragondolni: talán több kurzust és hosszabb időtartamú képzéseket kellene kialakítani - mondta.

 

A bolognai rendszer alakításán dolgoznak Ausztriában

Akadnak problémák a rendszerrel Ausztriában is, így például amíg az egyetemek a saját autonómiájuk miatt aggódnak, addig a hallgatók a rugalmasság hiányára panaszkodnak - mondta el sajtótájékoztatóján Beatrix Karl. Nehézséget jelent az országban, hogy egyes, korábban négyéves képzéseket hat szemeszterbe kellett belezsúfolni, elképzelhetőnek tartja a miniszter, hogy a gyógyszerész és a műszaki alapképzést három helyett négyéves kurzusokban hirdessék meg a jövőben. A problémák megoldására már meg is alakult egy szakmai csoport, melynek feladata, hogy a bolognai rendszert nemzeti keretbe öltse.

 

Tüntettek a diákok

Több száz fiatal vonult az utcára március 12-én Bécsben, ahol a talákozó csütörtökön este folytatódott. A dobszó és skandált szövegek a bolognai rendszer visszaszorítására irányultak, egy zászló a bolognai rendszert állította szembe a demokráciával. A demonstráció pénteken napközben nem folytatódott.

 

A konferencia ajánlásait a Budapest-Bécs Deklarációban adják közre. A tíz évvel korábban megfogalmazott Bologna Deklaráció nyomán alakult ki az Európai Felsőoktatási Térség, benne pedig a háromkörös: alap-, mester és doktori képzésre épülő rendszer. A következő miniszteri találkozót Románia rendezi meg 2012-ben.