Az új tanév kiadásai között ismét megjelennek a hallgatók oktatásához kapcsolódó képzési (tandíj, költségtérítés, egyéb térítés) költségek. A képzési költségek befizetés előtt érdemes eldönteni, hogy ki fogja és mikor fogja igénybe venni az adókedvezményt. A hallgató ugyan december 20-ig köteles nyilatkozni arról, hogy az igazoláson ki szerepeljen befizetőként, de a nyilatkozatot mindenképpen megelőzi a befizetés.
Jelentős változás a 2006. évhez képest, hogy megszűnt a felnőttképzés díjához, valamint a számítógép megszerzésére fordított kiadásokhoz kapcsolódó adókedvezmény igénybevételének lehetősége. A 2007. évben csak a felsőoktatási törvény szerinti hallgatói jogviszony alapján kifizetett képzési költségek után lehet adókedvezményt érvényesíteni. A kedvezmény mértéke az igazolt összeg 30 %-a, de legfeljebb 60 ezer forint. Az adókedvezmény igénybevételének feltétele a hallgató és a befizető nevére kiállított igazolás, melyet a felsőoktatási intézmény a befizetés évét követő év január 31-ig adja ki a hallgatónak, feltéve, hogy a befizetésről kiállított számlán az igazolás kiadásának tényét feltüntette. Az adókedvezmény igénybevételének lehetősége ugyanazon adóévben, ugyanazon hallgató esetében egy igazolás alapján a hallgatót vagy a hallgató szülője (ideértve az örökbe fogadó, a mostoha- és a nevelőszülőt is), nagyszülője, házastársa, testvére egyikét, közülük azt a személyt illeti meg, akit a hallgató kérésére az igazoláson befizetőként feltüntettek.
Gyakori eset, hogy a tandíj kedvezményét sem a hallgató, sem a hozzátartozó nem tudja érvényesíteni. Ebben az esetben lehetőség van a kedvezmény ún. halasztott kedvezményként történő igénybevételére is. Ekkor a tanulmányok befejezését követően, legfeljebb öt egymást követő évben tetszőleges elosztásban érvényesítheti. A halasztott kedvezmény érvényesítésének fontos feltétele, hogy a kedvezmény igénybevételre szóló igazoláson a halasztás tényét feltüntessék és befizetőként is a hallgató neve szerepeljen.
Említést érdemel, hogy a tandíjkedvezmény igénybevétele jövedelemkorlátokhoz kötött. Amennyiben a magánszemély éves jövedelme a 3.400 ezer forintot nem haladja meg a kedvezmény teljes mértékben érvényesíthető, de egyéb a törvényben meghatározott kedvezmények igénybevétel együtt sem haladhatja meg a 100 ezer forintot. A 3.400 ezer forintot meghaladó éves jövedelem esetén a kedvezmény csökkenő mértékben érvényesíthető és 3.900 ezer forintos határnál teljesen megszűnik.
APEH Észak-alföldi regionális Igazgatósága