Kezd kilábalni a jogászképzés az elmúlt években tapasztalható letargiából, melyet az érdeklődés folyamatos visszaesése okozott. Most újból az első tíz legnépszerűbb szak között szerepel. Nemcsak a frissen érettségizettek, hanem az idősebbek is választják a szakot. Sőt, sokan hajlandók költségtérítéses képzésben is részt venni a jogi diploma megszerzéséért - írja oldalán az Educatio Nonprofit Kft.
"Idén, több év után először, nőtt a jogászképzés népszerűsége, ráadásul az átlagot érdemben meghaladó mértékben (35,2 százalék)" - áll a felvi.hu-n olvasható legfrissebb elemzésben, amelyet az Educatio Felsőoktatási Műhelye készített. A kétezres évek elején birtokolt első helyét még nem sikerült visszaszereznie, de ezzel a csaknem 700 fős emelkedéssel 2009-ben már a hatodik legnépszerűbb szak a felvételizők körében. Az egységes, osztatlan képzéses szakok közül pedig a legkeresettebb.
A képzést nyújtó nyolc egyetem közül - a nappali munkarendes képzésre jelentkezőket figyelembe véve és az első helyre beadott jelentkezési lapok alapján - a jelentkezőkön belüli 40 százalékos aránnyal az Eötvös Loránd Tudományegyetem Állam- és Jogtudományi Kara (ELTE-ÁJK) vezet. "A három budapesti egyetem (ELTE-ÁJK, Pázmány Péter Katolikus Egyetem ÁJK, Károli Gáspár Református Egyetem ÁJK) az összes jelentkező 58 százalékát vonzotta, ami jóval nagyobb arány, mint Budapest és tág agglomerációja összlakosságának aránya az országos népességen belül."
Munkarend szempontjából a jelentkezések többsége inkább nappali képzésre szól (57 százalék), azonban a levelező tagozat 43 százalékos aránya is jelentős. "A finanszírozás tekintetében kétharmados az első helyen államilag támogatott helyeket megcélzó jelentkezők aránya" - olvasható az elemzésben. Az egyéb szakokkal összevetve viszont az egyharmados költségtérítéses képzési arány viszonylag magas, ami abból következhet, hogy a jogász szak a kevésbé költséges képzések közé tartozik. Mind a levelező munkarend, mind a költségtérítéses képzés átlagnál nagyobb népszerűsége arra enged következtetni, hogy a szakot megcélzók között nemcsak a frissen érettségizettek képviseltetik magukat, hanem az idősebb korosztály, valamint a már diplomával rendelkezők is.
Tekintet nélkül arra, hogy esik vagy nő a szak népszerűsége, továbbra is magas szintű a jelentkezők előképzettsége. "Ez összefügg a szak hagyományosan magas társadalmi presztízsével, de szerepet játszhat benne az is, hogy a képzés nagy népszerűségéből adódóan komoly verseny van a jelentkezők között." A népszerűségi listát vezető szakokhoz hasonlóan itt is magas a gimnáziumi végzettek aránya (70 százalék) szemben a többi szak 57 százalékos arányával. A nyelvvizsgák számát figyelembe véve is azonnal megfigyelhető a magasabb előképzettség. Míg a többi szakra jelentkezők közül 61,8 százaléknak egyáltalán nincs nyelvvizsgája, 27,3 százaléknak van középfokú C és 6,6 százaléknak felsőfokú C vizsgája, addig a jogász szakra jelentkezők közül csak 45,9 százaléknak nincs nyelvvizsgája, 37,2 százalékuk pedig középfokú C, 10,1 százalékuk pedig felsőfokú C vizsgával rendelkezik.
A népszerűségi listát továbbra is a turizmus-vendéglátás szak vezeti, ezt követi a gazdálkodási és menedzsment, majd a mérnök informatikus szak. A legnagyobb növekedést a 2008-as jelentkezésekhez képest a műszaki menedzser (76,1 százalék), valamint a pénzügy és számvitel szak (56 százalék) produkálta.