Ukrán válság - Londoni elemzők: elszakadt az orosz csődkockázat a többi BRIC-gazdaságétól

Oktatás - 2014-08-31

- Az ukrajnai válság elmélyülése óta elszakadt az orosz államcsőd ellen kínált fedezeti ügyletek díjszabása a londoni piacon a legnagyobb felzárkózó gazdaságok csoportjának (BRIC) többi tagjáétól.

    Az egyik vezető piaci adatszolgáltató cég, a Markit Financial Information Services grafikus kimutatása szerint a nyáron markáns széttartás indult meg az államadósság-törlesztési leállás rizikójára köthető piaci biztosítási cseretranzakciók (credit default swaps, CDS) középárfolyamaiban Oroszország és a többi BRIC-gazdaság - Brazília, India és Kína - között.

    A Markit adatai szerint az ukrajnai válság fellángolása meredeken felhajtotta az orosz CDS-árfolyamokat, amelyek jelenleg 255 bázispont körül mozognak, csaknem 100 bázisponttal magasabban az év elején mért szintnél.

    A BRIC-csoport összes többi gazdaságának szuverén CDS-kontraktusai ugyanakkor csökkentek az elmúlt tizenkét hónapban. Különösen kirívó az indiai államcsődkockázat megítélésének javulása, India CDS-tranzakcióinak árazása ugyanis megfeleződött, és a tavaly nyáron mért 355 bázispont körüli szintek helyett most 178 bázispont környékén jár - hangsúlyozzák londoni elemzésükben a Markit szakértői.

    A ház kiemeli, hogy az indiai CDS-középárfolyam jelenleg 77 bázisponttal alacsonyabb, mint Oroszországé, jóllehet tavaly augusztusban még 150 bázisponttal magasabb volt az orosz államcsőd-biztosítási díjnál.

    A Markit adatai szerint Brazília szuverén CDS-árfolyama 130 bázispont, Kínáé mindössze 75 bázispont körül mozog.

    A BRIC-gazdaságok jelenlegi CDS-árfolyamai azt jelentik, hogy egységnyi, tízmillió dollár névértékű ötéves orosz államkötvényre most több mint negyedmillió dolláros középárfolyamon kínálnak határidős törlesztéskockázat-biztosítási szerződéseket a londoni piacon. Ez 77 ezer dollárral drágább az indiai CDS-kontraktusoknál, és 180 ezer dollárral magasabb a kínai csődbiztosítási tranzakciók díjszabásánál.

    A konfliktus messze legnagyobb vesztese azonban a csődkockázat piaci megítélése szempontjából Ukrajna.

    Egy másik nagy londoni piaci adatszolgáltató, a McGraw Hill-S&P Capital IQ globális pénzügyi konglomerátumhoz tartozó CMA csoport kimutatása szerint az ukrán szuverén CDS-középárfolyam az elmúlt kereskedési hét végén 1060 bázispont környékén mozgott. Ez azt jelenti, hogy tízmillió dollár névértékű ötéves ukrán államkötvényre most több mint 1 millió dollárba kerülnek a törlesztéskockázat-biztosítási kontraktusok Londonban.

    Ukrajna szuverén CDS-tranzakcióinak középárfolyama 2013 utolsó kereskedési napjának zárásában még 807,76 bázispont volt, így jelenleg több mint 250 ezer dollárral drágábbak az egységnyi értékű ukrán deviza-államadósság törlesztési kockázatára köthető biztosítási ügyletek a tavalyi év végén mért díjszabásnál.

    A CMA számítási modellje - bár nincs egyenes korrelációban az aktuális CDS-árfolyammal - azt mutatja, hogy a piac jelenleg 51 százalék körüli halmozott valószínűséggel árazza egy szuverén törlesztésleállási esemény - vagyis a devizakötelezettségek esetében kialakuló államcsőd - öt éven belüli bekövetkeztét Ukrajnában.

    Európában egyetlen más ország államadósságát sem terhelik ezer bázispont feletti csődbiztosítási díjak, és Ukrajna törlesztési képességét a hitelminősítők is igen rossznak tartják. Ezt jelzi, hogy Ukrajnát mindhárom nagy nemzetközi hitelminősítő - a Moody′s Investors Service, a Standard & Poor′s és a Fitch Ratings - a befektetőket rendkívüli törlesztési kockázatokra figyelmeztető "Caa/CCC" adósosztályzati sávban tartja nyilván.