Cáfolja Kupper Andrásnak, a Zeneakadémia kancellárjának hétfőn közzétett állításait a Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetem tanszékvezetői értekezlete és hallgatói önkormányzata. A bizonytalan helyzet feloldása érdekében az egyetem szenátusának kilenc tagja kezdeményezte Vigh Andrea rektornál egy rendkívüli szenátusi ülés összehívását május 5-re.
Mint ismeretes, az egyetem szenátusa korábban elutasította a kancellár által kezdeményezett szervezeti átalakításokat, az egyetem szervezeti és működési szabályzatának (SzMSz) módosítását. Ezután olyan hírek láttak napvilágot, hogy erre válaszul Kupper András azonnali hatállyal visszavonta vagy felfüggesztette az egyetem vezetőinek megbízatását. Ilyen a kancellár hétfőn nyilatkozata szerint nem történt, és Kupper András az MTI-nek kijelentette, közös kodifikációs bizottságot hozott létre, amely részletesen áttekinti a tervezetet a konszenzus érdekében, illetve hangsúlyozta: minden jelenlegi vezető munkájára számít továbbra is.
A Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetem tanszékvezetői értekezlete és hallgatói önkormányzata kedden az MTI-hez eljuttatott közleményében határozottan cáfolja a kancellár állításait. Leszögezik, hogy a Zeneakadémia működésével kapcsolatos kérdéseket alapvetően az intézmény belügyének tartják. "A jelen helyzet elkerülhető lett volna, ha Kupper András együttműködési kötelezettségét betartva gyakorolja törvény adta jogait. Sajnos nem így történt" - írják.
Mint a közlemény fogalmaz, a kancellár részéről már az SzMSz előkészítése során érzékelhető volt az együttműködési készség hiánya: "megfelelő előzetes egyeztetés nélkül terjesztette be a szabályzat első tervezetét, amely ráadásul súlyosan csorbítani kívánta a rektor és a szakmai vezetés jogköreit." Hozzátették: a Kupper András által javasolt szervezeti felépítés szükségtelen párhuzamosságokat eredményezett volna, s ezek gazdasági vonzatait semmilyen számítással nem támasztotta alá.
"A szakmailag elfogadhatatlan tervezetről, amelyet a törvény által előírt hatvannapos határidő utolsó napján terjesztett be, a kancellár maga is elismerte a szenátusi ülésen, hogy annak minősége súlyos kívánnivalókat hagy maga után. A szakmai és tartalmi kifogások miatt a szenátus nem tehetett mást, egyöntetűen elutasította a tervezetet, leszámítva természetesen a kancellárt" - szól a közlemény.
Az egyetem tanszékvezetői értekezlete és hallgatói önkormányzata hangsúlyozza: "Nem felel meg a valóságnak, ami Kupper András április 27-i nyilatkozatában volt olvasható, hogy az SzMSz módosításán a kancellár és a szenátus által közösen alakított kodifikációs bizottság dolgozik. Éppen a kancellár volt ugyanis az egyetlen, aki a szenátus által létrehozott bizottság felállítása ellen szavazott, és legitimitását mindvégig megkérdőjelezte."
A közlemény írói szerint a helyzetet tovább súlyosbították a hétvégén lezajlott események, és Kupper András azt követő, egymásnak ellentmondó megnyilatkozásai.
"Április 24-én, pénteken a kancellár a neki alárendelt vezetők zömét szóban tájékoztatta arról - mindenfajta előzetes egyeztetést és a rektor tájékoztatását mellőzve -, hogy a vezetői megbízást visszavonja tőlük, s ideiglenes megbízást ad nekik. Erről még aznap írásban tájékoztatta a fenntartót. Azt tapasztaljuk, hogy a kancellár intézkedése komoly bizonytalanságot keltett az oktatókban, a hallgatókban és a munkatársakban" - fogalmaznak a tanszékek és a hallgatók képviselői.
Kijelentik: "Kupper András április 27-i sajtónyilatkozata, a fenntartónak küldött április 24-i tájékoztatása, illetve az, ami a vezető kollégákkal folytatott személyes beszélgetések során elhangzott, ellentmondanak egymásnak."
A disszonáns helyzet feloldása érdekében a szenátus kilenc tagja kezdeményezte a rektornál rendkívüli szenátusi ülés összehívását május 5-re - tájékoztatott a Zeneakadémia tanszékvezetői értekezlete és hallgatói önkormányzata.