30 milliós tartozás több száz milliós támogatás mellett Tomoron

Olvastuk - 2010-03-08

Harmincmillió forintos tartozást könyvelhet el az a csődbe ment tomori iskola, melyet igazgatóként Planicska Csaba vezetett. Ő volt az, aki a selyebi iskola élén fiktív személyek, esetenként halottak adatai alapján igényelt állami támogatást. A tomori iskola elindítása ellen éppen a selyebiek nyújtották be fellebbezésüket, az igazgatásügyi főelőadó szerint a saját diákszám növelése érdekében - olvasható a Magyar Nemzetben.

A tomori intézményt működtető Rom Som Alapítvány 30 millió forintos tartozást halmozott fel: elmaradt a dogozók bére és a közműszámlák kifizetése is, miközben különböző uniós pályázatokon több száz millió forintos pályázati pénzekhez jutott. Tomoron korábban a Rom Som Alapítvány hozta létre azt a tanodát, ahol a környező települések roma diákjai számára tartottak felzárkóztató foglalkozásokat. Ebből alakult meg később a Klebersberg Kunó Általános Iskola és Szakiskola, melyben 2008 szeptemberében jogerős működési engedély nélkül kezdődött meg a tanítás. Az oktatásra feljogosító elsőfokú határozatot ugyanis megfellebbezte Selyeb jegyzője. Féléves időszakot követően, 2009 tavaszán kapott engedélyt az iskola, a jogszabály szerint azonban visszamenőleg nem jár állami normatíva. Ez idő alatt keletkezett 30 millió forintos tartozása miatt azonban a következő tanévben már nem indulhatott el a tanítás az intézményben. Fehér Lászlóné, Tomor igazgatásügyi főelőadója arról tájékoztatta a Magyar Nemzetet, hogy az iskola nem értesítette a falu vezetését annak bezárásáról. Információi szerint a tanárok elmentek, az épület pedig azóta is üresen áll.

A Rom Som alapítója szerint a csőd miatt részben a jogszabályi hiányosság okolható. Bohn Katalin szerint a selyebi fellebbezés hátterében nem a jogszabályok megsértésének megakadályozása állt, hanem a működés ellehetetlenítése. Szerinte ugyanis a selyebi intézmény így próbált több diákhoz jutni. Bakonyi László, az Oktatási Hivatal elnöke a Magyar Nemzetnek elmondta: korábban ugyan tényleg lehetőségük volt az intézményeknek arra, hogy a megfellebbezéssel hátráltassák egyes iskolák működését, a jelenlegi rendszerben azonban már márciusig kérvényezni kell a működésre feljogosító iratokat. Így egy esetleges fellebbezést követően is elindulhat szeptemberben az oktatás. Hozzátette: a féléves vizsgálat során számos hiányosságot találtak, főként a tanárok végzettségével kapcsolatban. A legfejletlenebb területeken előfordul, hogy érettségivel sem rendelkező oktatók vállalják a tanítást - így az elnök.

Bohn Katalin elmondta: az épületben jelenleg tanoda működik, a Magyar Nemzet munkatársa azonban zárva találta látogatásakor az intézményt. A szociális munkaügyi minisztérium honlapján szereplő adatok szerint azonban annak működésére több tízmillió forintot kapott a Rom Som - olvasható a lapban. Emellett az intézmény honlapja egy 114 millió forintos pályázati forrásról is beszámol, mely összeget családi szakképzésre kapta az intézmény.

(Forrás: Magyar Nemzet)

(www.edupress.hu)