A Debreceni Egyetem őrzi Tisza István egykori bútorait

Olvastuk - 2017-01-16

A Debreceni Egyetemen (DE) őrzik és használják gróf Tisza István egykori miniszterelnök bútorait, amelyek mintául szolgálhatnak Orbán Viktor miniszterelnök leendő várbeli dolgozószobájának berendezéséhez .

Tuzson Bence, a kormányzati kommunikációért felelős államtitkár január 6-án jelezte, hogy Orbán Viktor dolgozószobáját Tisza István korábbi miniszterelnök "közismerten puritán berendezésű", ma Debrecenben található dolgozószobai bútorainak másolataival alakítják ki.

Cheap Jerseys free shipping

cheap jerseys nfl

Cheap Jerseys free shipping

cheap jerseys nba

Azóta kiderült, hogy az emlegetett bútorok - rusztikus szekrény és karosszékek - a mai napig használatban vannak a Debreceni Egyetemen rektori hivatalában, illetve könyvtárában.

Az intézmény 1921. június 5-én vette fel az 1918. október 31-én mártírhalált halt, korábban az egyetem alapításában meghatározó szerepet vállaló államférfi nevét, így az egyetem elnevezése Debreceni Magyar Királyi Tisza István Tudományegyetemre változott. Az Egyetemi Tanács egy nappal később, 1921. június 6-án már rendkívüli ülésen döntött arról, hogy a mártír miniszterelnökkel kapcsolatos tárgyakból és dokumentumokból ereklyegyűjteményt hoznak létre.

Az 1920-as, 1930-as években az egyetem vezetése rendkívül fontosnak tartotta Tisza István emlékének őrzését: szobrot állítottak az egykori miniszterelnöknek. Az egyetemi campusok közül a klinikatelep építése kezdődött leghamarabb, ennek befejezésekor - 1926. október 17-én - magas rangú állami vezetők részvételével zárókő-elhelyezési ünnepséget tartottak, amelynek záróakkordjaként leleplezték az épületegyüttes előtt Tisza István szobrát, Kisfaludi Stróbl Zsigmond alkotását. Azt a háború után, 1945-ben ledöntötték, majd 2000-ben állították fel újra. A szobor tavaly került az egyetem főépülete elé.

Az egyetem évtizedeken keresztül gyűjtötte a Tisza Istvánhoz és a családhoz kapcsolódó ereklyéket, a beérkezett felajánlásokról az egyetem több almanachja is tételesen beszámol. A gyűjteményt az 1932-re elkészült főépület rektori hivatalának egyik tárgyalójában helyezték el. Az anyag - nagyrészt levelek, fényképek - a második világháború végén, 1944-45-ben megsemmisült.

Megmaradt viszont a Tisza családtól érkezett bútorok nagy része: a Magyar Királyi Tisza István Tudományegyetem 1944-45-ös tanévének kiadatlan, kéziratban fennmaradt évkönyve szerint "Gróf Tisza Lajos Kálmán Gesztközségben levő családi kastélyát és a kastélykertet magában foglaló beépített községi belsőséget, valamint a kastély megmaradt berendezését és könyvtári anyagát egy, az egyetem céljait szolgáló intézmény létesítésére a debreceni egyetemnek adományozta".

Ahogy a Gerundium folyóiratban Vince László egykori rektori titkár visszaemlékezéseiben olvasható: "Ma már csak a rektori hivatal folyosóján látható rusztikus szekrény és ülőalkalmatosságok emlékeztetnek a névadóra és a rektori szobában Tisza Ilona portréja."

A portré most is a rektor szobáját díszíti, a Tisza családtól származó bútorok pedig a Debreceni Egyetem rektori hivatalában és könyvtárában vannak, napi használatban -