A Magyar Orvosi Kamara Területi Szervezetei Tanácsának közleménye

Olvastuk - 2012-01-26

    A Magyar Orvosi Kamara Területi Szervezeteinek Tanácsa részletesen tájékozódott az orvoskart érintő jogszabályi változásokról, valamint a megkezdődött bértárgyalásokról. A tanács elégedetlenségét és mély aggodalmát fejezi ki a kialakult helyzet miatt.    Ismételten és folyamatosan nehezményezzük, hogy nem közalkalmazott kollégáink munkáját nem ismerik el közfeladatot ellátó közszolgáltatásként.

A gyógyító munkánknak teret adó ingatlanokat egyre szélesebb körben építményadó alá vetik – a törvényi védettség megszűnését követően -, s bár sem kereskedők, sem iparosok nem vagyunk, a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara regisztrációjára kényszerítenek a törvény erejével, évről-évre ismételt kiadással sújtva az orvoskart. Nem ipart űzünk, s mégis rendre kudarcot vallunk, amikor a közfinanszírozásból önkényes mértékben biztosított bevételeinket sújtó iparűzési adó alóli mentességért emelünk szót.  

 Elfogadhatatlannak és indokolhatatlannak ítéljük az ún. bértárgyalások jelentős elhúzódását. Megdöbbenéssel értesültünk róla, és érthetetlen számunkra az indok, miszerint a késlekedés oka az intézményi létszám és béradatok hiánya, melyek begyűjtése még csak jelenleg folyik. Egyre egyértelműbb, hogy az egészségügyben dolgozók életkörülményeinek, az orvosok jövedelmének számottevő javítására érdemi forrás nem látszik. Hiába várjuk, hogy a felelős döntéshozók álljanak elő végre konkrét javaslataikkal, és ne az érdekképviseletektől várják a tanácsokat az elégtelen forrás szétosztására.      Mindeközben az ellátás biztonsága napról-napra romlik, egyes helyeken – amint az kollégáink levélben jelezték – a járóbeteg szakellátás pl.  addig működik, amíg a nyugdíjasok ki nem hullanak  – aktív korú orvos már a közelben sincs.    

 

 Ilyen körülmények között a MOK Területi Szervezeteinek Tanácsa egyhangú határozatával szólítja meg a Kamara valamennyi tagját, tartsanak ki az  Élhető Magyar Egészségügyet  mozgalom mellett, és továbbra is csatlakozzanak az immár 2 hónap múlva végleg lejáró felmondási akcióhoz. Fokozzák aktivitásukat, és ne hagyják megfélemlíteni magukat az önként vállalt túlmunka megtagadását kezdeményező szakszervezeti akcióban való részvétel kapcsán. Legyen mindenki tisztában saját jogaival, azzal, hogy szabadidejével korlátlanul rendelkezhet és ebben törvényesen nem akadályozható! Csak közös összefogással és kellően határozott nyomásgyakorlással lehetünk eredményesek!  Budapest, 2012. január 25.

Magyar Orvosi Kamara Területi Szervezeteinek Tanácsa

    Kiadó: Magyar Orvosi Kamara

OS