- A világon elsőként alkalmaztak sikerrel lombikeljárást kutyáknál amerikai szakemberek, akik a PLoS One című folyóiratban számoltak be az évtizedek munkáját dicsérő tudományos áttörésről.
Az öt beagle-t és két beagle-spániel keveréket pótanya hozta a világra. A kutyusok egy alomból valók, de három pár szülőjük van.
A szakemberek 19 lefagyasztott embriót ültettek be a szukába a termékenységi klinikákon alkalmazott eljárásokhoz hasonló módszerrel. Az embriók fagyasztása korábban sok problémát okozott, ám a szakembereknek mostanra ezt és más technikákat is sikerült tökéletesíteniük.
"Hét normális, egészséges kutyakölykünk van" - közölte a kutatást vezető Alex Travis, a New York állambeli Cornell Egyetem állatgyógyászati tanszékének munkatársa, hozzátéve, hogy a szakemberek már az 1970-es évek közepe óta próbálkoznak a lombikeljárással a kutyáknál, ám mindezidáig kudarcot vallottak.
A kutató szerint a lombikeljárás hatékony eszköz lehet a veszélyeztetett kutyafajták, például az afrikai vadkutya megóvására. "A lombikeljárás a háziállatok egészsége szempontjából is fontos, mivel lehetőséget ad bizonyos betegséget okozó gének azonosítására és kiiktatására" - magyarázta a szakember.
"A génszerkesztési módszerek és a lombikeljárás kombinációjával még a jelentkezésük előtt kiiktathatnánk a genetikai betegségeket" - mondta Travis.
A kölykök idén júliusban születettek, ám létezésüket csupán a kutatási eredmények mostani hivatalos közzétételekor jelentették be a szakemberek. Az apróságok, Ivy, Cannon, Beaker, Buddy, Nelly, Red és Green egy kivételével már mind új otthonra leletek - írta a BBC News.
Az Edinburghi Egyetem állatgyógyászati tanszékét vezető David Argyle szerint az új módszerek segíthetnek a kutyáknál és embereknél is előforduló örökletes betegségek jobb megismerésében.