Az adósságunió helyett stabilitási uniót sürgetett az euróövezeti országok számára a német kancellár.Angela Merkel a Német Iparszövetség (BDI) közgyűlésén kedden elhangzott beszédében hangsúlyozta, hogy Európának cselekvőképesebbé kell válnia.
A kancellár a legfontosabbnak az adósságválság megoldását nevezte, hozzáfűzve: mindehhez egyformán szükséges a szolidaritás, mint ahogy az is, hogy valamennyi ország elvégezze házi feladatát.
A kancellár előtt Jeorjiósz Papandreu görög miniszterelnök szólalt fel a közgyűlésén, és az Athén által vállalt kötelezettségek teljesítését ígérve Görögország támogatására szólított fel.
Beszédében a német kancellár elismerően szólt a végrehajtott görög szerkezeti reformokról és kijelentette, hogy kormánya minden támogatást meg kíván adni Athénnak. Ebből kiindulva Merkel a kibővített euróövezeti támogatási alapról a hét közepére tervezett Bundestag-szavazást "életbevágóan fontosnak" nevezte.
A kancellár szerint nem csupán Görögország, hanem az euró, illetve Európa jövője a tét. Megismételte, hogy Németország az összes többi euróövezeti államnál többet profitál az euróból, exportjának 60 százaléka a szóban forgó országokba irányul. Németország jóléte Európa jólététől függ - hangoztatta a német kancellár.
Merkel a szolidaritást alapvető fontosságúnak nevezte, de hangsúlyozta, hogy valamennyi országnak saját háza táján kell rendet tartania. Megismételte azt a Nicolas Sarkozy francia államfővel együtt a közelmúltban előterjesztett javaslatot, hogy valamennyi euróövezeti tagország építse bele a költségvetési adósságféket az alkotmányba. Elégedetten nyugtázta, hogy a többi között Spanyolország és Portugália már vállalta ezt.
Merkel elutasította, hogy további konjunktúraprogramokkal legyenek túl az adósságválságon. Hamisnak nevezte azt az elképzelést, hogy a növekedés csak újabb adósságokkal biztosítható. Egyidejűleg ismét megerősítette, hogy ellenzi az eurókötvények kibocsátását.
A német kancellár és a görög miniszterelnök este találkozik egymással.