Arzénes víz Debrecen egyes részein

Olvastuk - 2013-01-23

Magyarország több mint 300 településén több mint 800 ezer ember iszik, főz és öntöz a megengedett határértéknél magasabb arzéntartalmú vízzel, és megközelítőleg 550 település ivóvízével adódnak további minőségi kifogások is. Nem véletlen, hogy az Európai Unió a 0.01 mg/l-es értékben maximálta az egészségügyi határértékét az ivóvíz arzénszennyezésének, mivel tudvalevő, hogy a magas arzéntartalom számos egészségügyi probléma előidézője lehet.

 A szervetlen vegyületekben előforduló arzén igazoltan rákkeltő hatású, de ezen túlmenően a hosszú távú arzénterhelés számos más betegség okozója is lehet. mindamellett, hogy a szervetlen arzénvegyületek bőr- és légzőszervi rákokat okoznak, az ivóvízzel bevitt arzén az

emésztőrendszert megterheli, mi által a magas arzéntartalmú vizet fogyasztó lakosság körében

gyakrabban fordul elő gyomor, máj, vese, hólyag és vastagbélrák is.

2013. januárjától hazánkban is lejárt az Európai Unió adta határidő. Magyarországon, a hatályba lépő rendelkezések értelmében senki nem ihat többé olyan ivóvizet, melynek arzéntartalma magasabb az egészségügyi határértéknél. Ma már tudható, hogy mivel az országban több száz településen nem tudták megoldani a biztonságos ivóvízellátást, ezért ezeken a települések nagy részén honvédségi segítséggel biztosítják az egészséges élethez elengedhetetlen ivóvizet.

Bár kevesen hinnék, de Debrecenben, az ország egyik legnagyobb városában ennél lényegesen súlyosabb a helyzet. A Debrecenhez tartozó, megközelítőleg 2000 lakosú Nagycsere és Haláp települések lakosai számára egyáltalán nincs kiépítve ivóvízhálózat. A településen élők mind a mai napig fúrt kutakból tudják csak a napi vízszükségletüket kielégíteni. Mivel ezeken a településeken a talaj szerkezete nem megfelelő, így kellő víznyerő réteget a helyiek nem is tudnak találni, a homokos talajnak köszönhetően a kutak rendszeresen beomlanak, sok esetben csupán sáros lé csöpög a csövekből ami a meglévő szivattyúkat és hidroforokat is rendszeresen tönkreteszi.

 

Az évtizedes problémát tetézi, hogy a vizet bevizsgálva derült ki, hogy a településeken nyerhető víz fogyasztásra alkalmatlan, mivel az arzéntartalma több mint négyszerese (41,1mikrogramm/liter) a megengedett egészségügyi felső határértéknek. Információink szerint a településen orvosi rendelő is működik (működött), ahol a helyi -, köztük nagyon sok nyugdíjas korú - betegek ellátása folyik. Azonban a településeket ellátó orvosi rendelőben

a 21.század Magyarországának egyik legnagyobb, legfejlettebb városában, megdöbbentő módon nem hogy tiszta vizet nem lehet engedni a csapból, de ma már arzénnal szennyezettet sem!

A rendelőhöz tartozó kút a múlt év végén beomlott, a szivattyú leégett, így már az alapvető orvosi ellátást sem lehet a rendelőben biztosítani, mivel több hete egyáltalán nincs még arzénes víz sem a épületben. A DISZ képviselőcsoportja ezért javasolja, hogy az érintett települések lakói számára haladéktalanul, és minden eszközt igénybe véve biztosítsa a város az egészséges élethez elengedhetetlen ivóvizet, és kezdje meg a vízhálózat kiépítésének előkészületeit.

Szakértőink szerint a településekre a vízhálózat kiépítése 100-150 millió forint költséget jelenthet. A kiépítéshez kívánt összeget a februárban elfogadásra kerülő városi költségvetésbe be kell építeni, a helyzet súlyosságára tekintettel pedig addig is, a kiépítéshez szükséges előkészítő, tervezési munkákat azonnal meg kell kezdeni.

Mindezeken túl felszólítjuk Debrecen város önkormányzatát, hogy az érintett orvosi alapellátást nyújtó rendelő számára, akár lajtos kocsi beállításával is, de teremtse meg a szükséges orvosi ellátás biztosításához nélkülözhetetlen alapvető higiéniai feltételeket!

Debrecen, 2013.01.23.

Dr.Dobrossy István

Varga Zoltán

DISZ önkormányzati képviselői