Magyarországon a klasszikus parlamenti demokrácia minden eleme működik, formailag a demokrácia elvei mentén zajlik minden, ugyanakkor Magyarország folyamatosan egy párt kormányzói hatalma alá kerül - vélekedett Balázs Péter volt külügyminiszter az egyik szlovák hetilapnak adott interjújában.
Balázs Péter a Plus 7 dní nevet viselő bulvárlapnak adott, "Hatalomittasság" (Opojenie mocou) címen megjelent interjújában többek között az aktuális magyarországi politikai helyzetről, a Fidesz kormánypolitikájáról és a nacionalista populizmus állítólagos térnyeréséről beszélt.
"A parlamentben több párt rendelkezik képviselettel, respektálják a szabad választások eredményeit, formálisan minden rendben van. Ennek ellenére Magyarország szövetségesei és barátai mind többször kérdezik: mi zajlik az országban" - válaszolta a magyar diplomácia volt vezetője a szlovák lap azt firtató kérdésére, hogy vajon Magyarország továbbra is demokratikus és jogállam-e.
Balázs Péter szerint a Fidesz, azt követően, hogy kétharmados többséget szerzett a parlamentben, "elkezdte megváltoztatni Magyarországot". Közölte: a Fidesz a kormányzat ellenőrzésére hivatott intézményeket saját embereivel foglalta el, aminek köszönhetően "Magyarország folyamatosan egy párt kormányzói hatalma alá kerül".
Arra az újságírói kérdésre, miszerint a Fidesz tiszteletben tartja-e az ellenzék jogait, Balázs Péter azt mondta: "Könnyű lenne most tüzes szavakat kiabálni az elnyomásról. Aközött, hogy mi a demokratikus és mi az, ami már nem az, csak egy nagyon vékony választóvonal van."
Hozzátette: "Had idézzem Hillary Clinton amerikai külügyminiszter azon szavait amelyeket két évvel ezelőtti Magyarországi látogatása során mondott, miután a Fidesz kormányára panaszkodtunk. Azt mondta: uraim, ha önöknél szabad választások vannak, s ezek során minden párt szabadon bemutathatja politikai programját, akkor ne panaszkodjanak. Nyerjék meg azokat (a választásokat)!"
A szlovák hetilap újságírójának a Fidesz támogatottságának csökkenését és az ellenzék esélyeit firtató kérdésére- Balázs Péter azt mondta: a Fidesz támogatottságának csökkenése csupán relatív. Úgy vélte: nem szabad elfeledkezni a "szélsőséges Jobbik" növekvő támogatottságáról, amely nem része a "demokratikus ellenzéknek."
Ezzel összefüggésben a volt miniszter annak a nézetének adott hangot, hogy a Fidesz a nacionalista populizmus eszközét használva a magyarokból a "legrosszabb megnyilvánulásokat hozza ki." Hozzátette: a szociálisan gyengébb és kevésbé művelt választók "jól reagálnak" a Trianonnal és a Nagy-Magyarországgal kapcsolatos beszédekre, ugyanakkor egy "ésszerű és felelősségteljes kormánynak" tompítania kellene ezeket a szenvedélyeket és el kellene magyaráznia, hogy száz évvel ezelőtti történésekről és "megváltoztathatatlan tényekről" van szó.