A bukaresti lapok több írása is reagált szerdán Orbán Viktor miniszterelnöknek a hétfői nagyköveti értekezleten elhangzott megállapítására, miszerint "a jogállamiság, a jogszerűség és korrupció elleni harc örve alatt" Romániában valójában politikai hadjárat folyik magyar politikusokkal szemben. A Spiegel Online német hírportál Horst Seehofer bajor miniszterelnök tervezett budapesti látogatásával foglalkozott.
A liberális hátterű Adevarul című román lap Orbán ráförmed a román igazságszolgáltatásra, de magyar bűnözőket bújtat címmel közölt cikke "már csak azért is botrányosnak" tartja a magyar miniszterelnök nyilatkozatát, mert "Budapest rejtegeti a Romániából elmenekült Markó Attila volt RMDSZ-képviselőt, akitől a román korrupcióellenes ügyészség (DNA) kérésére megvonták a mentelmi jogot és aki ellen nemzetközi körözést adtak ki". Markó Attilát a sepsiszentgyörgyi református Székely Mikó kollégium visszaszolgáltatása miatt ítélték el Romániában, egy másik restitúciós ügyben pedig vád alá helyezték.
A lap több volt román külügyminisztert is megszólaltatott. Mircea Geoana, aki 2000 és 2004 között vezette a román diplomáciát, az illiberális demokrácia bajnokának nevezte Orbán Viktort, akinek az "elszállt nyilatkozata beleillik azoknak a gyújtó hangvételű szónoklatoknak a sorába, amelyekre szakosodott". A szintén szociáldemokrata Titus Corlatean volt külügyminiszter szerint Orbán Viktor belpolitikai megfontolásból bírálja Romániát és emlegeti, hogy kerítést tervez építtetni a két ország közé.
A bal- és jobboldali pártokban is megfordult Cristian Diaconescu, aki most a Traian Basescu volt államfőhöz közeli Népi Mozgalom Alapítványt vezeti, az Adevarulnak azt mondta: Magyarországnak nem csak Romániával, hanem az európai értékekkel is meggyűlt a baja, és a menekültválságra adott válaszával elszigetelődött. A volt külügyminiszter ezt a Ziare.com portálon közölt, Budapest kancsalsága című saját írásában bővebben is kifejtette.
Diaconescu szerint Magyarország "kétkulacsos" politikát folytat a NATO és Oroszország között, és a magyar miniszterelnök a "keleti destabilizáló szándék szóvivőjévé" vált. A román politikus úgy értékelte: miután Orbán Viktor "már nem szalonképes a nagy kancelláriákban", ezért a szűkebb régióra és Nagy-Magyarország térségére, "utolsó megmaradt témájára" koncentrál.
Diaconescu szerint azért idegesíti Románia Orbán Viktort, mert annak igazságszolgáltatása akadályozza, hogy az ország erőforrásait Budapestre irányuló üzletekbe csatornázzák be.
Az Adevarul blogrovatában Paul Stan publicista A magyar kérdés című cikkében úgy vélte: bár a magyar kormányfő Romániának címzett "fenyegetését" sokan egyszerű "orbánizmusnak" hajlamosak minősíteni, a magyar kérdés mégis aggodalomra ad okot, tekintettel arra, hogy a magyar többségű megyékben "a szélsőségességet és az etnikai autonómia gondolatát Románián kívüli erők tartják életben". A szerző szerint - ha már szóba kerültek a román-magyar diplomáciai kapcsolatok - Bukarestnek be kellene tiltania a magyar hivatalosságok gyakori erdélyi magánlátogatásait.
A Spiegel Online Horst Seehofer bajor miniszterelnök március 4-re tervezett budapesti látogatásáról írt. A Seehofer a menekültválságban: teljes kockázat című írásában a német liberális honlap szerzője, Björn Hengst kiemelte, hogy a bajor miniszterelnököt két mondat vezérli, amikor elindul budapesti látogatására: az egyik Angela Merkel német kancellártól származik, és úgy szól, hogy "mély meggyőződésem, hogy helyes úton indultam el", a másik pedig úgy szól, hogy "a német politika nem alternatíva nélküli".
Ez utóbbi Orbán Viktortól származik, aki határkerítéseket épít, hogy távol tartsa a menekülteket, és durvának, gorombának és agresszívnak nevezte Németország fellépését a menekültpolitikában - tette hozzá a Spiegel Online szerzője. Hangsúlyozta: Orbán Viktor a német kancellár "ellenfele a menekültválságban", bajor vendége pedig Angela Merkel menekültpolitikájának legélesebb bírálója a CDU/CSU jobboldali pártszövetségben, és világosnak tűnik, hogy budapesti látogatását "Berlinben újabb provokációnak" tekintik.