China Daily: a kínai médiában átfogó a korrupció

Olvastuk - 2014-09-16

Átfogó, mindennapos gyakorlat a korrupció a kínai médiában, a kérdésre az elmúlt hónapok nagy lebukásai is felhívták a figyelmet - írja a China Daily című napilap kedden a témával kapcsolatos összeállításában, amely szerint a korrupció három fő formában jelentkezik a kínai médiában, s mindháromra adódott példa az elmúlt hónapokban.

Szeptember elején hatalmas port kavart az ország egyik legbefolyásosabb gazdasági lapját, a 21st Century Business Heraldot érintő nyomozás híre. A lap több újságírója és más munkatársa PR-cégekkel együttműködve befolyásos vagy tőzsdére vonulás előtt álló cégek tucatjait zsarolta azzal, hogy ha nem fizetnek, negatív híreket közöl róluk.

    Amennyiben a megzsarolt cégek hajlandók voltak az együttműködésre, az újság azokat pozitív színben feltüntető írásokat jelentetett meg, s az azokról szóló, külső forrásból származó negatív cikkek eltüntetésében is segített. A 21st Business Herald valószínűleg nem az egyetlen zsaroló lap, a híradás pénzre váltása ugyanis elterjedt a kínai médiában, ami nemcsak erkölcsileg káros, hanem az egész iparág hírnevét is aláássa - írja a China Daily.

    A hírek manipulálása zsarolás nélkül is megtörténik, s még az állami médiát sem hagyja érintetlenül. A kormány korrupciót vizsgáló különbizottsága erre talált példát a Hszinhua hírügynökség sanghaji ágának nyár eleji átvilágítása során. A hírügynökségnek a Bank of Communications állami nagybank 3,5 millió jüant (140 millió forint) fizetett "együttműködés" címén, a gyakorlatban pozitív hírek közléséért.

    A korrupció egy másik formája az, hogy befutott médiaszemélyiségek gyakran élnek vissza befolyásukkal, hírnevükkel, és például térítés fejében üzletembereket politikusok közelébe segítenek, vagy a munkájuk által szerzett kapcsolataikat saját cégeik fellendítésére használják. A kínai központi televíziónál (CCTV) tartott nyári ellenőrzést követően annak számos munkatársát vádolják hatalommal való visszaéléssel, többek között vizsgálják a CCTV gazdasági csatornájának egyik vezető riporterét, igazgatóhelyettesét, egy producerét és a reklámosztály vezetőjét is.

    A China Daily szerint a korrupció elterjedtségének hátterében több ok húzódik meg. A probléma kezeléséhez legelső sorban megfelelő sajtótörvény megalkotására, jogi háttér kialakítására lenne szükség, ami jelenleg nem adott. Az újságírók fizetését is emelni kellene, az jelenleg csupán a legszükségesebbekhez elég, s az érintettek sokszor éppen az anyagiak miatt döntenek a törvénytelen praktikák mellett - véli a lap.