A kormánypárton belüli egyeztetési gondok miatt csúszik az új önkormányzati törvény megvitatása. Lapunk úgy értesült: két témakör rendezési tervei körül folynak a legnagyobb viták, valószínűleg ezek eredményezték a csúszást.
Az egyik közülük a főváros és a budapesti kerületek szembenállása. Nem dőlt el, hogy melyik legyen az erősebb, a vita pedig annyira elhúzódik, hogy az is szóba került, Budapestet vegyék ki a készülő törvényből, külön jogszabály szóljon róla. Valószínű azonban, hogy a kormány ezt presztízsveszteségnek tekintené, és szeretné elkerülni.
A másik súlyos vitapont a megyei jogú városok ügye. Arról megszületett a megállapodás, hogy a 19 megye jogköre jelentősen leszűkül, csak a területfejlesztés marad nekik. Ezt a megyék üdvözlik, mert nagy anyagi terhet vesz le a vállukról, ám elvileg automatikusan azt jelenti, hogy a megyei jogú városokkal is ugyanez történne. Viszont nekik még csak területfejlesztési feladataik sincsenek, vagyis így nem volna több jogkörük, mint egy átlagos városnak, a megyegyűlésbe ellenben nem küldhetnének továbbra sem képviselőt.
A megyei jogú városok parlamenti érdekérvényesítő ereje igen jó – a hódmezővásárhelyi polgármester, Lázár János a Fidesz frakcióvezetője, Debrecenből Kósa Lajos évtizedek óta a Fidesz erős embere –, és most úgy tudjuk, a cél úgy csökkenteni a megyék feladatait, hogy a velük elméletileg azonos jogkörű megyei jogú városoké ne szűküljön. A kormány mindettől függetlenül állítja: a törvény elfogadása nem fog csúszni. A parlament mostani tervei szerint októberben kerülhet napirendre a javaslat.
Forrás:vg.hu