A Népszabadság ügyével kapcsolatban közölt elemzést a magyarországi politikai helyzetről a The Guardian.
A baloldali brit napilap online kiadásán csütörtökön megjelent írás szerzője, Owen Jones publicista szerint az autoriter jobboldali populizmus az egész nyugati világon végigsöpör; a jelenséget, amelynek Jones szerint heveny példája Magyarország, Orbán Viktor miniszterelnök is felismeri. A lap szerint a magyar miniszterelnök a 2008-as pénzügyi válságból elsősorban azt a tanulságot vonta le, hogy a liberális demokráciák nem tudják megőrizni globális versenyképességüket. Ezért kormányzását az illiberális demokrácia kiépítése mellett kötelezte el - és hű maradt szavához.
A kormánypárt gyakorlatilag "ellenőrzése alá vonta" a kulcsfontosságú intézményeket, köztük a főügyészséget és az Alkotmánybíróságot. Magyarországon egyre erősebben észlelhető az intolerancia, a más véleményt vallókat hazaárulónak és terroristák cinkosának bélyegzik, de ennél is rosszabb, hogy az ellenzék egyik fő ereje az "antiszemita újfasiszta Jobbik", amely félkatonai alakulatot is fenntart - áll a brit lap írásában.
A szerző szerint Magyarország nyomorúságos helyzete nyugtalanító emlékeket idéz Európa múltjából, de elborzasztó módon az európai jövőt is előre jelezheti. Az új nemzedék tagjai, köztük az egyetemi végzettségűek is, nemhogy elvetnék, de egyre vonzóbbnak tartják a jobboldali szélsőséget - írta a The Guardian publicistája.