Hitelválságot jósol Magyarországnak a Financial Times

Olvastuk - 2012-05-19

A magyar bankrendszer gyötrelmeiről szóló cikket közöl a Financial Times. Az írás konklúziója szerint nem zárható ki a hitelezés teljes lefagyása.

Rémes képet fest a magyar bankok sanyarú sorsáról a Kester Eddy, a Financial Times (FT) kelet-közép-európai tudósítója. Cikkének elején idézi Karagich Istvánt, a Blochamps Capical pénzügyi tanácsadó cég vezérigazgatóját, akinek vállalata márciusban meghirdetett egy pénzügyi asszisztensi állást.

A lehetőségre négyszázan jelentkeztek, miközben a boldog békeidőkben az ilyen hirdetésekre százan adták be az életrajzukat. Karagich szerint ez mutatja, milyen sok embert bocsátottak el a bankok az elmúlt időszakban.

 

A világgazdasági válság kombinálva az Orbán Viktor vezette magyar kormány intézkedéseivel nagy hatással volt a pénzügyi szektorra - folytatódik a cikk. Pontos adatok ugyan nincsenek, de például az osztrák Raiffeisen magyar leányától 800 embert küldtek el, ami több mint ötöde a pénzintézet 3800 fős 2008-as létszámának. A Bayerische Landesbank kezében lévő MKB ebben a hónapban jelentett be 165 fős elbocsátást.

 

Rémes adatok

A pénzügyi adatok szintén szörnyűek. Az OTP Bank vezérigazgató-helyettese, Bencsik László 300 milliárd forintra (egymilliárd euró) becsülte a bankszektor összes veszteségét a pénzügyi válság miatt. A krízis okozta csapás után egyre nagyobb költségeket tesznek a pénzintézetek vállára az 2010-ben hatalomra került Orbán-kormány intézkedései - ismerteti meg a külföldi olvasót a hazai helyzettel az FT cikke.

Bernáth Tamás, a PwC tanácsadó cég vezető pénzügyi szakértője a bankokat okolja az őket ért csapások egy részéért, mert a válság előtt nemtörődöm módon hiteleztek. Ugyanakkor brutálisnak tarja a bankadót: a teljes eszközállományra kivetett 0,5 százalékos közteher hatszorosa például az osztrák bankadónak.

Kifacsarták a szektort, mint a citromot

A végtörlesztés okozta veszteséget Müller János, a Bankszövetség vezető tanácsadója az óriási jelzővel kommentálta. A teljes pénzügyi szektor 370 milliárd forintot bukott és 1992 óta először veszteséges lett, mínuszban zárt az elmúlt évet. Az OTP és még néhány bank mutatott fel profitot, de a legnagyobb magyar bank eszközarányos megtérülése 4,5 százalék volt, míg a tízéves magyar államkötvényeken 8-9 százalékot kaszálhatnak a befektetők - hívta fel a figyelmet Bencsik.

Heinz Wiedner, a Raiffesisen magyarországi leányának vezérigazgatója azon a sokak által elmondott körülményen kesereg a külföldi olvasónak, hogy a végtörlesztés a legjobb adósoknak kedvezett, akik amúgy is ki tudták volna fizetni tartozásukat. Emellett hozzájárult a forint gyengüléséhez és növelte a devizaadósok megmaradt többségének bajait.

Lefagyott siralomvölgy

Müller arra hívja fel a figyelmet, hogy a bankok a veszteségek miatt visszavették a hitelezést, különösen a kis- és középvállalatok finanszírozását. Az új tranzakciós adó bevezetése további csapást jelenthet mind a vállalkozásoknak, mint a bankoknak, mind az államnak, ugyanis még többen fogják feketén végezni amúgy adóztatható tevékenységüket.

Müller szerint a szektor stabil lábakon áll: a pénzintézetek átlagos tőkemegfelelési mutatója 13,4 százalék. Igaz ugyanakkor az is, hogy a behajthatatlan vállalati kölcsönök aránya 2011 végére az aggasztónak mondható 15,4 százalékra nőtt. A szakértő szerint a hitelezés lefagyása a legnagyobb veszély.

Forrás:

www.napi.hu