Kétéves mélyponton zárt a GKI-Erste konjunktúraindex

Olvastuk - 2011-12-20

Decemberben tízhónapos, szinte folyamatos csökkenés után kétéves mélypontjára esett a GKI-Erste konjunktúraindex (szezonális hatásoktól megtisztított) értéke. A GKI (www.gki.hu) által az EU támogatásával végzett felmérés szerint a fogyasztói várakozások már több mint egy éve trendszerűen romlanak, az üzleti várakozások viszont nyolc hónapos markáns romlást követően október óta stagnálnak.

Az üzleti szférában az egyes ágazatok várakozásai október óta hullámzóak, a novemberi javulást decemberi romlás kísérte és viszont. Az ipari várakozások decemberben minimálisan - a novemberi romláshoz hasonló mértékben - javultak. A termelési szint és kilátások megítélése kissé, a rendelésállományoké – ezen belül az exportrendeléseké – jelentősebben javult, a készletek viszont kissé nőttek. Az építőipari bizalmi index a novemberi stagnálás után decemberben kissé emelkedett, de továbbra is messze ez a legpesszimistább ágazat. Elsősorban a magasépítő cégektől érkeztek a korábbinál kevésbé kedvezőtlen jelzések.

 

Az előző három hónap termelési színvonalának megítélésében megtört a romló tendencia. A rendelésállományok értékelése lényegében nem változott. A kereskedelmi bizalmi index értéke decemberben az előző havi szerény emelkedéssel azonos mértékben csökkent. A rendelésállomány megítélése kissé rosszabb lett, miközben az eladási pozíció javult, a készletszintet viszont magasabbnak érezték a válaszolók. A szolgáltató cégek várakozása decemberében érezhetően csökkent, így visszaesett az októberi szintre. Romlott az üzletmenet, az elmúlt időszaki és várható forgalom megítélése is.

 

A foglalkoztatási szándék az iparban és a szolgáltató szférában romlott, a kereskedelemben jelentősen, az építőiparban kissé javult. Érezhetően nőtt a lakosság munkanélküliségtől való félelme. Az áremelési szándék az iparban nem változott. Az építőiparban továbbra is az árcsökkenést előre vetítők vannak jelentős többségben az áremelésre készülőkkel szemben.

 

A  kereskedelmi cégek körében kis mértékben nőtt az áremelést tervezők aránya, miközben az árnövelés átlagos mértéke nem változott. A fogyasztók inflációs várakozása viszont jelentősen emelkedett. A magyar gazdaság kilátásainak megítélése az ipari és szolgáltató cégek körében romlott, az építőiparban és a kereskedelemben kissé javult, de továbbra is meglehetően borúlátó. A fogyasztók véleménye sokkal rosszabb lett.

 

A GKI fogyasztói bizalmi index több mint egy éves markáns romlása decemberben is folytatódott. A lakosság saját pénzügyi helyzetének következő egy évét és a következő egy évben várható megtakarítási képességét is rosszabbnak látta, ez utóbbi megközelítette a 2009 nyarán mért minimumát. Javulónak érezte viszont a lakosság a nagy értékű tartós fogyasztási cikkek vásárlási lehetőségét.