Külföldi sajtó Magyarországról - FAZ, Economist és Lidové Noviny

Olvastuk - 2012-03-01

A Frankfurter Allgemeine Zeitung (FAZ) német lap, a The Economist brit folyóirat és a Lidové Noviny cseh újság jelentetett meg magyar témájú kommentáló írást csütörtökön.

 

    A Frankfurter Allgemeine Zeitung (FAZ) című német konzervatív lap az osztrák Erste bankcsoport éves jelentésével kapcsolatban kommentárt közölt, amelyben kiszámíthatatlannak nevezte a magyarországi politikát.

Michaela Seiser, a FAZ Magyarországgal gyakran foglalkozó újságírója Nagy kockázatok című írásában kifejtette: a kelet-európai térség továbbra is ígéretes a nyugati bankok számára, hiszen bőven van még szabad tér a pénzügyi szolgáltatások területén, és a bedőlő hitelek viszonylag magas aránya ellenére a kelet-európai piacok jövedelmezőbbek, mint a hazai piac. Ugyanakkor "Magyarország példája (...) azt mutatja, hogy a kiszámíthatatlan politika kontrollálhatatlan kockázattá válhat" a térségben szerencsét próbáló vállalkozások számára - tette hozzá.

 

    A The Economist kelet-európai blogjában (Eastern Approaches) arról írt: a Rokonok, Móricz Zsigmond "e kegyetlen tanulmánya a kisvárosi korrupcióról" igaznak hangzik bárki számára, aki rendszeres kapcsolatban áll a magyar állammal.

    A vezető brit gazdaság-politikai folyóirat Ángyán József volt vidékfejlesztési államtitkár lemondására és az ennek indokait részletező, kiszivárgott levelére utalva azt írta, hogy a fejlemény nyomán a Rokonok "időtálló sztorija ismét előkerült". A The Economist idézi az origo.hu hírportált, amely szerint az államtitkárt "a Fideszen belüli agrárüzleti lobbi hatalma frusztrálta".

    A blogbejegyzés szerint mindez kínos azért is, mert a nem egészen két éve hatalomra került kormány a korrupció kultúrájának elsöprését ígérte és a szakítást a kommunista múlttal. A retorika és a tettek közötti szakadék "brutális módon megmutatkozott" a múlt héten is, amikor az LMP javasolta a kommunista korszak titkosrendőrségi levéltári anyagainak hozzáférhetővé tételét. A javaslatot mindegyik ellenzéki párt támogatta, még az MSZMP-utód szocialisták is, az antikommunista ifjúsági mozgalomként alakult Fidesz azonban leszavazta. A levéltárak zárva tartása "a piszkos politikai trükkökben jártas pártalkalmazottakon kívül" nemigen szolgálja senki másnak az érdekeit - áll a The Economist írásában.

http://www.economist.com/blogs/easternapproaches/2012/02/hungary

   

    A Lidové Noviny című cseh konzervatív napilap publicistája szerint Orbán Viktor kormánya azzal, hogy önálló politikát folytat, sérti a nemzetközi tőke, a baloldali politikai elit és az euróbürokrácia érdekeit. Grzegorz Górny, a Fronda című lengyel folyóirat főszerkesztője a Ma Budapest, holnap Prága című írásában arra kereste a választ, miért éppen Magyarországot és Orbán Viktort támadja az európai gazdasági és liberális politikai elit?

    "A mai vita Magyarországról a valóságban a nemzetállamok önállósága és az Európai Unió közti határokról szól. Arról, hogy önálló politikát az Unióban csak a nagy játékosok - mint Berlin és Párizs - folytathatnak, míg a közepes nagyságú és kisebb játékosoknak - Pozsonynak, Budapestnek, Prágának vagy Varsónak - el kell fogadniuk az alárendelt szerepet, illetve hogy a cseheknek, magyaroknak, lengyeleknek és a szlovákoknak joguk van-e saját megoldások keresésére" - írta a szerző.

    Rámutatott: az EU most nyomást gyakorol Magyarországra annak érdekében, hogy olyan megoldásokat csikarjon ki, amelyekkel sem a magyar kormány, sem a magyar lakosság nem ért egyet. A jövőben Brüsszel ilyen nyomást gyakorolhat Lengyelországra vagy Csehországra is, ha nem fog neki tetszeni az ottani kormányok döntése. Petr Necas cseh miniszterelnök láthatóan felismerte "ennek a forgatókönyvnek a veszélyességét", s kiállt Magyarország mellett. Necas tudatosítja, hogy most az "EU keretében az önálló politikához való jogról van szó", ami nemcsak Magyarországot, de a többi tagállamot is érinti. "Ma ugyanis a nyomás Budapestre nehezedik, de holnap a célpont Prága is lehet" - zárja írását Grzegorz Górny.