Külföldi sajtó Magyarországról - Német újság a sajtókapcsolatokról, cseh lap a külföldre távozókról

Olvastuk - 2013-04-12

A magyar kormány és a nyugati sajtó kapcsolatáról közölt elemzést a Frankfurter Allgemeine Zeitung (FAZ) című német konzervatív lap, míg a Financial Times blogja az infláció csökkenésének hátteréről közölt írást pénteken.

A FAZ Meg nem értett Magyarország címmel adott ki elemzést, amelynek szerzője, Stephan Löwenstein kiemelte: a magyar kormány és a külföld viszonyát "a meg nem értés és a meg nem értettség érzésének keveréke" jellemzi, amit jól ábrázol a Kika nevű, gyermekeknek szóló német televízió Magyarországgal foglalkozó híradós műsorszáma körül kialakult vita. Hozzátette: "elképesztő", hogy éppen ez a gyerekműsor emelkedett az államügyek szintjére, hiszen "a Fidesz-kormányt szinte valamennyi német médiumban bírálják".

 

A szerző bírálta a német nyelvterület sajtóját a negyedik alkotmánymódosításról leírt ténybeli hibákért, ugyanakkor kifogásolta a magyar diplomaták által a médiumoknak írt helyreigazító leveleket.

 

    Kester Eddy, a Financial Times budapesti tudósítója az előző nap nyilvánosságra hozott, több évtizedes mélypontot jelentő márciusi inflációs adatok és a rezsicsökkentés összefüggéséről azt írta a lap felzárkózó piaci blogrovatában (beyondbrics), hogy a tényleges költségek alatti, hatóságilag szabályozott energiaárakat az 1989 előtti kommunista rendszerek mindegyike alkalmazta, ezért sokkal magasabb még ma is az energiafelhasználás Közép- és Kelet-Európában, mint nyugaton. Véleménye szerint az elmaradó energiaipari beruházások árat a magyar lakosság fogja megfizetni.