Külföldi sajtó Magyarországról - Román lap a Fidesz és Jobbik "maszkcseréjéről"

Olvastuk - 2015-10-16

A liberális tulajdonosi hátterű román Adevarulban Dragos Tirnaveanu közölt elemzést arról, mi az esélye annak, hogy 2018-ban a Jobbik kormányra kerüljön Budapesten.

    A Magyarország 2.0 című cikkben a szerző megállapítja: az "erősen szétzilált" magyar baloldal nem tud életképes politikai programot kínálni, de még szavazóbázisát sem sikerült stabilizálnia, és folyamatosan teret veszít, így a Jobbik vált a Fidesz első számú kihívójává. Ez Tirnaveanu szerint a "szélsőjobboldal irányába torzítja" a Fidesz politikai diskurzusát, amellyel a kormánypárt a Jobbik szavazóit próbálja megszólítani.

    Ugyanakkor a Jobbiknál ellentétes mozgás figyelhető meg: a Fideszben csalódott szavazók megszerzése érdekében a "szélsőjobboldali párt komoly erőfeszítéseket tesz ultranacionalista üzenete mérséklésére" - írja a szerző.     Tirnaveanu szerint ez a "maszkcsere" lesz a meghatározó a 2018-as választási évben az új magyarországi politikai konfiguráció kialakulásánál. A szerző a Fidesz által elért gazdasági eredmények ellenére a társadalomban uralkodó feszültségek miatt jelentős átrendeződésekre számít mind az említett pártok diskurzusa, mind szavazóbázisaik átrendeződése tekintetében.

     Elutasítóan viszonyul hozzá, de nem kezeli komoly következményekkel járó fejleményként a pozsonyi sajtó azt a helyi médiában kiemelt figyelmet kapott hírt, hogy a Jobbik alelnöke képviselői fogadóirodát nyitott a szlovákiai Dunaszerdahelyen.

    Technikai értelemben véve semmi akadálya nincs annak, hogy Szávay István egy legális és a magyar törvényhozásban, illetve a brüsszeli parlamentben is képviselettel rendelkező párt tagjaként bármely európai ország lakosainak gondjai felől érdeklődjék, és azt sem akadályozhatja meg senki, hogy bárhol, bármikor pártjának propagandáját hirdesse, de a politika szemszögéből nézve teljesen más a helyzet - szögezi le pénteki kommentárjában a független pozsonyi Pravda. Megjegyzi: a Jobbik Szlovákiában kifejtett aktivitása ugyanis még elvben sem járulhat hozzá semmi máshoz, csak a két fél közötti kölcsönös bizalmatlanság újjáéledéséhez.

    Hasonlóképpen vélekedik a liberális pozsonyi Sme. A lap pénteki kommentárjában megjegyzi, hogy az iroda megnyitása fél évvel a szlovákiai parlamenti választások előtt olyan, mintha éppen a Szlovák Nemzeti Párt vagy más szlovák nacionalisták kívánsága vagy megrendelése alapján történt volna.     A Sme megjegyzi: a szlovák-magyar kapcsolatok történetében rendszeresen előfordultak zavaró pillanatok, és előfordulnak olyan időkben is, amikor úgy tűnik, minden jó úton halad. Hozzáteszi: míg a legutóbbi ilyen pillanatok - köztük a kettős állampolgárság ügye - a hivatalos magyar politika produktumai voltak, addig most csupán Szávay István egyéni kezdeményezéséről van szó.