A Süddeutsche Zeitung című liberális német lap a Magyar Nemzeti Bank (MNB) alapítványairól írt pénteki számában.
Az Egy botrány, ahogy a nagykönyvben meg van írva című írásában a szerző, Cathrin Kahlweit kiemelte, hogy "nagyon klasszikus módon pénzről és befolyásról van szó", s hozzáteszi: "Orbán Viktor miniszterelnök környezete is lővonalba került".
A cikk kifejteti: Magyarország az utóbbi időszakban kikerült az európai nyilvánosság figyelmének fókuszából, ami "több mint jól jött" Orbán Viktornak, mert most egy olyan belpolitikai botránnyal kell megküzdenie, amely nemcsak az ellenzéket és a sajtót, "de még saját embereit" is arra készteti, hogy "a barikádokra vonuljanak".
Az MNB alapítványai körüli fejleményeket ismertetve a többi között kiemelte, hogy Áder János köztársasági elnök előzetes normakontrollt kért az MNB-törvény módosításáról, azaz "még az államfőt, egy hű fideszest is irritálta az ügy, és nem akart részt venni benne".
Egyebek mellett hozzátette, hogy az Alkotmánybíróság és a Kúria vonatkozó döntései a kormány "súlyos vereségét" jelentik, és a kabinet az MNB-ügy nélkül is egyre inkább védekezésre kényszerül a korrupciós vádaskodásokkal szemben.
A La Repubblica című olasz napilap honlapja a sajtószabadság jövő heti világnapja alkalmából közölt interjút Nils Muiznieksszel, az Európa Tanács emberi jogi biztosával. A lett politikus pedig arra az álláspontra helyezkedik, hogy a sajtószabadság helyzete "Lengyelországban, Magyarországon, Bulgáriában és ugyanígy Törökországban, San Marinóban, Szerbiában, Ukrajnában is elég rossz".
"A helyzet nagyon komoly. Magyarországon egy nagyon erős politikai többség drasztikus változásokat akar áterőltetni, befolyásolva a média szabadságát is".