Nem tudnak lépést tartani a menedékkérők számának emelkedésével a menekültügyi ellátórendszer fejlesztésében a német hatóságok, és a kormány már attól tart, hogy összeomlik a rendszer - írta a Frankfurter Allgemeine Sonntagszeitung (FAS) című vasárnapi lap.
A FAS szerint Thomas de Maiziere belügyminiszter a napokban a berlini kancellári hivatalban egy értekezleten arra figyelmeztetett, hogy alig vannak már menedékkérők elszállásolására alkalmas épületek az országban. Sok menedékkérőt sátrakban vagy tornatermekben helyeznek el, ami nem lehet tartós megoldás, és ha nem változik a helyzet, akkor nemcsak a német társadalom menedékkérők iránti szolidaritása gyengülhet, hanem az egész ellátórendszer összeomolhat. A tartományi kormányzatok képviselőivel és több minisztérium államtitkárával tartott egyeztetésen a belügyi tárca vezetője mellett Manfred Schmidt, a szövetségi bevándorlási és menekültügyi hivatal (BAMF) elnöke is hasonlóan vélekedett.
A FAS összeállítása szerint országszerte csaknem valamennyi befogadó állomás túlzsúfolt, és a menedékkérők elhelyezése egyre több konfliktushoz vezet. Például a baden-württembergi Heidelbergben egy rendezvényen több száz feldühödött helyi lakos kifütyülte Bilkay Öney tartományi integrációs minisztert, és végül Winfried Kretschmann miniszterelnöknek kellett a városba utaznia, hogy megnyugtassa a lakosságot. A feszültséget egy korábban az amerikai hadsereg által használt területen kialakított menekültszállás okozza, amelyet 500 fő befogadására terveztek, de már 2600 menedékkérő lakik benne. Kretschmann több rendőrt és szociális munkást ígért. A helyiek nagy lármára, szemetelésre panaszkodnak, és beszámoltak szexuális zaklatásról is - írta a FAS.
A 16 német tartománynak együttvéve legkevesebb 5 milliárd euróra lesz szüksége az idén a menekültügyi ellátórendszer fenntartására, ami azt jelenti, hogy a költségek bőven megduplázódnak a tavalyi 2,2 milliárdhoz képest. A dpa hírügynökség körkérdéséből kitűnik, hogy vannak tartományok, amelyekben még nagyobb költségnövekedéstől tartanak, például a schleswig-holsteini vezetés becslése szerint a tavalyi 80 millió euró után az idén már 287 milliót kell fordítani a menedékkérőkre.