A kelet-közép-európai térségben komoly potenciál rejlik befektetői szempontból is, ám a régióval foglalkozó elemzők egyöntetűen úgy vélik, Magyarország egyelőre minden szempontból leiratkozott a térképről.
Lengyelország befektetési szempontból fényes csillag a térségben, de több más országgal összehasonlítva is sokkal jobb helyzetben van - szögezte le Benoit Anne, a Société Générale feltörekvő piaci vezető stratégája. Hozzátette, a lengyel gazdaságpolitika hiteles és következetes, költségvetési lépések pedig nem csak mennyiségre, minőségre is helytállóak, szemben a magyar megoldással. Mint fogalmazott az IMF megállapodással a zsebükben a lengyelek a Bajnokok Ligájában játszanak, míg Magyarország a harmadosztályban, rossz kapussal. Ettől függetlenül Lengyelország saját sikerének csapdájába esett a szakember szerint. Mivel az egész régiót jelképezi, hiába a jó gazdasági állapot, a lengyel eszközökön keresztül is megjátsszák a régiós kilátások romlását a befektetők. Benoit Anne szerint Magyarország jelenleg a teljes összeomlás felé robog, de az utolsó pillanatban, ha érkezik egy jó politikai döntés, hatalmas kockázati rally kezdődhet, mivel már eléggé alacsony a magyar eszközök árazása.
A térségből Románia jó példa lehet Nyugat-Európa számára is - véli Caroline Grady, a Deutsche Bank régiós igazgatója. Az ország 2010-ben fordult az IMF-hez, két év után viszont már csak hálóként használják a keretet és nem hívják le. A hitel feltételeként támasztott népszerűtlen lépéseket is.na megtették, amelyek végrehajtása is következetes volt, szemben a magyar reformok elmaradásával. A románok eurókötvény kibocsátása idén jól sikerült, a Fitch már visszaminősítette befektetési kategóriába, a Standard & Poor′s pedig már a választások után megteheti. Ugyanez Grady szerint Magyarországról nem mondható el.
További kihívást jelenthet, hogy az eurózóna első negyedévben tapasztalt lassulása már a térség gazdaságainak termelőiparára is komoly hatást gyakorol, míg a pmi-k alapján is sötétek a kilátások - mondta Gillian Edgeworth, az UniCredit vezető EEMEA-közgazdásza. Csehország és Magyarország a kellően erős belső kereslet híján így növekedési hajtóerő nélkül maradhatnak, míg a lengyelek és oroszok ellenállóbbnak bizonyulhatnak. Ezt csak tetézheti a hitelezési aktivitás markáns visszaesése, amelyet a térségbeli bankok nyugati tulajdonosai saját bajaik miatt eleve kevésbé tudnak és hajlandóak finanszírozni.
Forrás: