Március 15. - Debreceni polgármester: az ünnep esély, hogy félre tegyük az ellentéteket

Olvastuk - 2015-03-16

   Debrecen polgármestere szerint "nemzetünk legfenségesebb ünnepén" évről évre megkapjuk az esélyt, hogy az ellentéteket félretéve, együtt tisztelegjünk a forradalom és szabadságharc hősei előtt.

 Papp László  a debreceni Református Nagytemplom előtti Kossuth-szobornál egybegyűlt több száz fős hallgatósága előtt vasárnap kiemelte: ez a történelmi esemény olyan értékeket képvisel, amelyeket mindenki magáénak vallhat.

    "Minden debreceni polgárnak itt van a helye, és örömmel állapíthatjuk meg, hogy Debrecen felelősen gondolkodó polgárai tudnak együtt ünnepelni" - tette hozzá.

    A polgármester utalt arra, hogy a magyar történelem egyik kiemelkedő terén állnak, ahol 1849-ben a magyar történelem íródott. "A Református Kollégium, a Nagytemplom a szabadságharc meghatározó helyszínei voltak, és büszkén mondhatjuk, hogy a kor nagyjai: Kossuth, Széchenyi, Deák ma is városunk díszpolgárai" - mutatott rá Papp László, hozzátéve: Debrecen a cívisek városaként vált a magyar szabadság és az áprilisi törvényekben megtestesülő új, polgári Magyarország őrzőjévé, a magyar szabadság őrvárosává".

    Papp László szerint Debrecennek 167 évvel a forradalom után is hittel és meggyőződéssel kell őriznie polgári hagyományait, amely a város szellemiségének legerősebb jellemvonása."Városunk polgári szellemisége befogadó, elismeri a kitartó, szorgalmas munkát, tiszteli a tudást és megtestesíti a városért való tenni akarást, a Debrecen érdekében történő összefogást" - hangoztatta a polgármester.

    Az 1848-49-es forradalom és szabadságharc példájára utalva kijelentette: nagy dolgokra ma is csak akkor vagyunk képesek, ha összefogunk közös céljaink megvalósítása érdekében.

    A politikus meggyőződésének adott hangot, hogy Debrecennek gazdag múltja mellett fényes jövője is van. "Egy gyarapodó, sikeres Magyarország elképzelhetetlen fejlődő és sikeres Debrecen nélkül" - jelentette ki, s utalt arra, elkészítették a következő évekre vonatkozó város- és gazdaságfejlesztési programot, amely biztosítéka, hogy megerősítsék Debrecen pozícióját a régióban.

    "Céljaink eléréséhez elengedhetetlenül szükséges, hogy telesüljön a márciusi ifjak 12 pontjának örökérvényű kívánsága, miszerint: legyen béke, szabadság és egyetértés" - zárta ünnepi beszédét a polgármester.

    A megemlékezésen a Kollégiumi Kántus, több határon túli magyar református férfikar és a honvéd helyőrségi zenekar közreműködésével Kossuth-nótákat adott elő. A térre a Petőfi-szobortól együtt vonultak a résztvevők, a menetet néptáncegyüttesek műsora színesítette.

    A megemlékezés végén az önkormányzat, a kormányhivatal, a megyei önkormányzat, a fegyveres erők és testületek, a pártok és civil szervezetek képviselői megkoszorúzták a Kossuth-szobrot.

    A debreceni önkormányzat megemlékezésén a Demokratikus Koalíció (DK) nem vett részt, a párt külön ünnepséget tartott a helyi Petőfi-szobornál.