Európai uniós forrásból, hazai társfinanszírozással felújítják a Berettyó folyó töltéseit a kis-sárréti és a berettyóújfalui öblözetekben, miután a Tiszántúli Vízügyi Igazgatóság (Tivizig) sikeresen szerepelt az árvízvédelmi fejlesztésekre kiírt pályázaton - közölte a Tivizig igazgatója Debrecenben, sajtótájékoztatón.
Bara Sándor tájékoztatása szerint a Berettyó védtöltések fejlesztése a kis-sárréti és a berettyóujfalui ártéri öblözetekben elnevezésű projekt kiviteli munkálatai várhatóan szeptemberben kezdődnek.
A több mint három és félmilliárd forintos beruházás célja, hogy növeljék a biztonságot a két öblözetben, ahol a nemzeti vagyon értéke 32 milliárd forint. A beruházás eredményeként javul a nagyvízi meder vízszállító képessége - tette hozzá az igazgató.
Elmondta azt is, hogy a töltések rekonstrukciója több mint 42 kilométer hosszúságban történik meg, további 27 kilométer hosszon pedig szilárd burkolatot kap a töltés.
Ahol szükséges, a töltéseket az előírásoknak megfelelő magasságúra építik. Felújítják a védelmi központokat, a gátőrtelepeket és az elöregedett zsilipeket - jegyezte meg Bara Sándor.
Dani János, a debreceni Déri Múzeum régésze közölte: jelenleg a Berettyó mindkét partján a régészeti lelőhelyek próbafeltárását végzik. Ezek célja, hogy tisztázzák a lelőhelyek kiterjedését, valamint azok rétegrendjét.
Eddig összesen 35 lelőhelyet szondáztak meg, amelyből 23 bizonyult pozitívnak. Bakonszeg közelében, a Remény erdő területén van egy lelőhely, egy úgynevezett lakódomb, ami védett, itt nem végezhető semmilyen roncsolással járó tevékenység - mondta a régész.
A felújítási munkák 2015-ben fejeződnek be, a számítások szerint ez az árvízvédelmi fejlesztés több évtizedre nyújt biztonságot a térségben élő több mint 69 ezer embernek - közölte Bara Sándor, a Tivizig igazgatója.
A beruházás az Európai Unió és a magyar kormány támogatásával valósul meg, a finanszírozási arány 85-15 százalék