Pajlócz Júlia a Népszabadság Zrt. és a Kieselbach Galéria kiadásában megjelent, Derkovits Gyula életművét bemutató kötetről elmondta, hogy ez az album abba a művészeti könyvsorozatba illeszkedik, melynek első darabja a 2006-ban kiadott, Aba-Novákról szóló, második kötete pedig a 2007-es, gróf Batthyány Gyulát bemutató könyv volt.
A Népszabadság Zrt. mára már kötelességének tekinti, hogy minden évben egy-egy magyar művészről monográfiát jelentessen meg, s ebben kitűnő partnerre talált Kieselbach Tamásban. Közös vállalkozásukba mindkét fél saját alaptevékenysége révén olyan értékeket tud hozni, mely jól segíti, hogy a kiadott könyvek magas színvonalon jöhessenek létre és a lehető legszélesebb közönséghez eljussanak.
Kieselbach Tamás hangsúlyozta, hogy a 20. századi magyar festészetet új formában kell a közönség elé tárni. Ez a könyvkiadás terén egyrészt azt jelenti, hogy sokkal szélesebb körből válogatott, több és jobb minőségű reprodukciót kell bemutatni, másrészt izgalmasabban kell a kiválasztott történeteket elmesélni. „Újra kell írni a magyar művészet történetét”. Az alkotók egyéni sorsát össze kell kötni a 20. századi magyar történelemmel, valamint érzelmi viszonyt kell indukálni a bemutatott művész és az olvasó között. Véleménye szerint Molnos Péter, a könyv szerzője e kívánalmaknak úgy tesz eleget, hogy közben a tudományosság igényét is maradéktalanul szem előtt tartja. Kieselbach Tamás hangsúlyozta, hogy a Derkovitsról szóló könyv nem pusztán az egyik legjelentősebb festői életmű alapos bemutatását nyújtja, de egyben izgalmas olvasmány is, mely közel hozza az olvasót a kötet főszereplőjéhez.
Váradi Júlia kérdésére elmondta, hogy az idei évben a Kieselbach Galéria másik nagy, könyvkiadással kapcsolatos vállalkozása a magyar festészet külföldi megismertetését szolgálja. Több éves egyeztetés után, jelentős anyagi áldozatvállalással sikerült elérni, hogy a nemzetközi hírű német NICOLAI kiadónál megjelenjen a Modern magyar festészet című összefoglalás mindkét kötete, természetesen német nyelven. A könyvek az idei frankfurti könyvvásáron már sikerrel szerepeltek. Az összesen közel 2500 magyar festményt bemutató albumok eredetileg – magyar és angol nyelven - a Kieselbach Galéria kiadásában jelentek meg 2003-ban, illetve 2004-ben.
Váradi Júlia kérdésére a Derkovits-kötet szerzője, Molnos Péter kiemelte, hogy a művész izgalmas bemutatása azért is különösen fontos, mert nem tartozik a könnyen, egy csapásra megszerethető alkotók közé. Az életmű nehezen adja meg magát, de aki nyitottan és elszántan közelít felé, azt végül a hatalmába keríti. A Derkovits-könyv esetében nem arról volt szó, mint a sorozat előző köteténél, a gróf Batthyány Gyula életművét bemutató albumnál, hogy egy korábban szinte teljesen ismeretlen művész életét és művészetét apró, elszórt adatokból kell rekonstruálni. A kötet szerzőjének rendelkezésre álltak fontos összefoglalások, elsősorban Körner Éva monográfiája és Derkovits özvegyének visszaemlékezései. Ám az ezekben foglaltakat meg kellett tisztítani a szocializmus évtizedeiben rájuk rakódott sztereotípiáktól, és friss szemmel, új attitűddel kellett a közönség elé tárni az ismereteket. Molnos Péter többek között árnyalta Derkovits és az illegális kommunista párt kapcsolatának történetét, illetve cáfolta azt a korábban tudatosan kialakított vélekedést, hogy Derkovits festményeit a harmincas évek nagy műgyűjtői nem értékelték nagyra.
Újságírói kérdésre Pajlócz Júlia és Kieselbach Tamás megerősítette, hogy jövőre is folytatni kívánják a közös kiadásban megjelenő művészmonográfiák sorát, de annak főszereplőjét a meglepetés izgalma miatt még nem kívánták nyilvánosságra hozni.
A sajtótájékoztató résztvevői megtekinthették a Kieselbach Galéria karácsonyi árverésének anyagát, s benne két, a közelmúltban előkerült, a korábbi monográfiában még nem szereplő Derkovits-művet is, melyek Molnos Péter új albumában már helyet kaptak