Napozószerek tesztje a Kosár magazinban

Olvastuk - 2010-07-07

Mit jelent és mit okoz az UV-A és UV-B, sőt az UV-C típusú sugárzás, hogyan és mennyire kell ellenük védekezni? Mennyire mérvadó és hiteles a napvédő faktort jelölő szám? Mik az elvárások a gyerekeknek szánt termékek kapcsán, kinek melyik típusú szer való? Minderre választ kaphatunk, ha elolvassuk a Kosár magazin júniusi számában megjelent nemzetközi tesztet.

A Kosár magazin összeállítása – híven a hagyományokhoz – nem szorítkozik pusztán a teszteredmények közlésére, hanem összegyűjti a legfontosabb tudnivalókat a napozószerekről és használatukról.

 

Az Európai Unióban 2006-tól folyamatosan jelennek meg azok a kötelező irányelvek, amelyek szabályozzák, milyen adatokat, javaslatokat és ellenjavallatokat kell feltüntetni a napozószerek csomagolásán. Tilos például a teljes, 100 százalékos védelem vagy a sugárzás blokkolásának ígérete, a fényvédő faktor kalkulációja pedig egységesedett, egyben egyszerűsödött is.

A napsugárzás elleni – a címkén kötelezően feltüntetendő – védelem 6-os faktornál kezdődik. A 10-es még alacsony érték. Közepesnek a 15, 20, 25 számít, erősnek a 30 és 50, ami fölötti szám már nagyon erős védelemre utal.

 

A Kosár magazin cikke igyekszik rendet teremteni a napozószerek marketingjének legfontosabb eleme, a napvédő faktorok körül. Fontos szabály ugyanis, hogy ez az érték csak az UV-B hatás esetére vonatkozó viszonyszám, de ha az UV-A mérési eredménye nem éri el ennek egyharmadát, akkor nem lehet feltüntetni a csomagoláson.

A nemzetközi teszt során összevetették a feltüntetett és valójában mérhető faktorértékeket. A mintákon végzett vizsgálat általános tapasztalata, hogy az ígért faktorszámot kevés kivételtől eltekintve hozzák a termékek.

Kritikusabb a teszt az ígért és a tényleges vízállósági értékeknél. Itt a mérési eredmények nagyon erősen szórnak (10 és 80 százalék között), de nem feltétlenül a legjobbakon van a megfelelő hivatkozás.

 

Az is kiderül a cikkből, hogy a kifejezetten a gyermekeknek szánt napozótermékek abban különböznek a többitől, hogy arányaiban az UV-A védelem még magasabb. Tehát nem arról van szó, hogy gyerekek számára a minél magasabb faktorszámú napozószer a jobb (ebben inkább a bőr színének és egyéb adottságainak van szerepe), hanem a kétféle sugárzás ellen kiegyensúlyozottabban védő.

 

A tesztből kiderül, hogy nincs szoros összefüggés egy-egy termék ára és használati minősége között. A tesztben szereplő csaknem 20 termék mind alkalmas napvédelemre, de ahogyan alkalmatlan, úgy kiemelkedő minősítésű sem akadt közöttük.