Óbuda-Békásmegyer önkormányzata: a forrásokat és polgármesterét is el akarja venni a kerülettől a "hatalom"

Olvastuk - 2025-02-14

Budapest III. kerület, Óbuda-Békásmegyer önkormányzata úgy értékeli Kiss László kerületi polgármester letartóztatásának a bíróság általi meghosszabbítását, illetve a szolidaritási hozzájárulást, hogy azokkal a kormány a kerületieknek járó forrásokat és a demokratikusan, nagy többséggel megválasztott polgármesterét is el akarja venni.

Az önkormányzat közleményében azt írta: a kormány 2025-ben szolidaritási hozzájárulás címén 5 milliárd 276 millió forintot von el tőlük, ez a budapesti kerületek között a második legnagyobb mértékű forráselvonás.

Egyúttal azt is közölték, hogy a bejelentéssel egy időben az ügyészség kezdeményezte Kiss László fél éve tartó letartóztatásának meghosszabbítását, a bíróság pedig pénteken az ügyészségi indítvány elfogadásáról döntött, ennek alapján pedig a polgármester további három hónapig, május 16-ig letartóztatásban marad.

Az önkormányzat vélekedése szerint ez a két lépés világossá teszi azt a központi szándékot, amely gazdaságilag és politikailag egyszerre igyekszik ellehetetleníteni Óbuda-Békásmegyert.


Az ügyészség azzal érvel, hogy álláspontja szerint fennáll a tanúk befolyásolásának, a bizonyítékok eltüntetésének, illetve a bűnismétlésnek a veszélye egy olyan nyomozásban, amely még 2021-ben kezdődött, és amelyben új nyomozati cselekményekről nincsen semmilyen hír, új gyanúsítás pedig nem történt - írták, hozzátéve, hogy eközben az eltelt fél évben egyszer sem hallgatták meg az ügyben a polgármestert, nem vették fel a vallomását.

Nehezen értelmezhető, hogy mit nem lehetett fél év alatt kideríteni, s milyen valós nyomozati oka lehet az újabb három hónapos hosszabbításnak - írták.

Szerintük a nyomozást ugyanaz az ügyészség végzi, amely azt állította, hogy "nem tudja, ki Tóni, Barbara és Ádám", "amely hagyta, hogy a Völner-Schadl-ügyben 85 millió forint kenőpénz elfogadásával gyanúsított Völner Pál volt igazságügyi államtitkár mindvégig szabadlábon védekezzen, a Parlamentbe bejárjon, szavazzon, a fizetését, költségtérítését megkapja", "ahogy lehetővé tette azt is, hogy az 1,4 milliárdos csalással vádolt Simonka György volt fideszes képviselő se kerüljön letartóztatásba, még azután sem, hogy megpróbált tanúkat megvesztegetni, amivel még le is bukott".

Eközben a - szerintük - "gazdasági fegyverként" használt szolidaritási adó mértéke Óbuda-Békásmegyeren lett a második legmagasabb Budapest 23 kerületéből, alig elmaradva az első helyezettől - fogalmaztak, azt hangoztatva, hogy vélekedésük szerint ezzel nemcsak a "demokratikusan, nagy többséggel újraválasztott polgármesterüktől", hanem az őket "jogosan megillető források" egy részétől is megfosztják a kerületieket.

"Ez pedig nem más, mint a demokrácia és a választói akarat teljes semmibevétele és fenyegető üzenet minden más önkormányzatnak, polgármesternek" - írták.

"A körülmények ellenére és a választók nagyarányú felhatalmazásával - az alakuló ülésen tett eskünek megfelelően - Óbuda-Békásmegyer Önkormányzata addig is maradéktalanul ellátja valamennyi feladatát, a kerület fejlesztésének ügyét és az itt lakók érdekeit szolgálva, amíg a törvényesen megválasztott polgármester újból el nem foglalhatja pozícióját" - áll a közleményben.