Orbán adósságcsökkentése csak látszat? - Elemzői vélemények

Olvastuk - 2011-09-07

Orbán Viktor Lovasberényben bejelentette, hogy 77 százalékról 73 százalékra csökken az államadósság a GDP-hez mérve október-novemberben. A Fitch ennél magasabbra jósolja az államadósságot az év végére, és a kormány saját mutatószáma szerint jelenleg „csak” 76,1 százalék az ország adóssága.

A magyar kormány komolyan veszi a költségvetés konszolidálását és az államadósságot a GDP 75 százalékára, vagy még kevesebbre csökkentheti az év végére, mondta Ed Parker, a Fitch Ratings felzárkózó piaci szuverén besorolásokért felelős vezérigazgatója Frankfurtban.

 

 

Emlékezetes, a Fitch korábban negatívról stabilra változtatta Magyarország adósságának besorolását, fenntartva a legalacsonyabb, még befektetésre ajánlott besorolási szintet. A Standard & Poor’s és a Moody’s Investors Service is a legalsó befektetési kategóriában tartja hazánkat (egy szinttel a „bóvli” felett), azonban a világ két legnagyobb intézete negatív kilátással, vagyis a leminősítés kockázatával.

 

Orbán: 4 milliárd euróval csökken az adósság

 

Orbán Viktor miniszterelnök tegnap Lovasberényben azt jelentette be, hogy a GDP 73 százalékára csökkenti az államadósságot 77 százalékról október-novemberben. Meg kell jegyezni, a kormány honlapján az „adósságnyomás-mérő” azt mutatja, hogy az államadósság a GDP 76,1 százalék jelenleg.

 

A miniszterelnök elmondta: az MNB-ben található valutatartalékból fizetnek ki 3 milliárd eurót, a nyugdíjrendszer átalakítása után a magyar kormányhoz kerülő külföldi részvényekből pedig 1 milliárd eurót. Ez teszi ki azt a 4 milliárd eurót, amit október-novemberben törleszt az állam.

 

Montalto: Ez csak látszat

 

Peter Attard Montalto , a Nomura feltörekvő piaci elemzője kommentárjában úgy fogalmat, hogy Magyarország sietve csökkenti az államadósságot, és pályán tartja a költségvetést – vagy legalábbis ezt a látszatot kelti; és Magyarország fenntartja elkötelezettségét, hogy háborúban áll az adóssággal, emlékeztetett Montalto Orbán szavaira.

 

A kormány szerint 100-150 milliárd forint hiány keletkezik ebbe az évben abból, hogy megváltozik a növekedési előrejelzés, amely elfogadható szám, írja Montalto. A 3 százalékos növekedési várakozást (amelyen alapult az idei büdzsé) 2 százalékra vágta vissza a kormány.

 

Hozzáteszi, 250 milliárdos hiány keletkezik abból, hogy az EU döntése értelmében Magyarországnak vissza kell fizetni az ÁFÁ-t, amelyről a hétvégén tárgyal a kormány.

 

Továbbá, van egy 250 milliárdos elcsúszás a költségvetésben saját kalkulációnk alapján és a növekedési előrejelzésünk eredetileg is alacsonyabb volt, mint a kormányé – hangsúlyozta Montalto.

 

Tehát van három lyuk, és csak egyet szorított vissza a kormány, de még mindig nagy a hiány a célhoz képest – teszi hozz.

 

Parker, a Fitch elemzője szerint kedvező, hogy a kommény reagált a várttól elmaradó növekedésre, és intézkedéseket jelentett be. Meglátása szerint hihető, hogy jövőre a költségvetési deficit a GDP 3 százaléka alatt lesz - mondta a Dow Jones hírügynökségnek.

 

A Fitch azonban úgy látja, nem lehet beszélni Magyarország felminősítéséről rövidebb távon. Parker hozzátette, a kormány elkötelezett a hiány csökkenése mellett, de az államadósság még most is magas.

 

Szerző: Bloomberg