Hiteltelennek ítéli a Fidesz-kormány akciótervét a Forbes hasábjain Nouriel Roubini, a New York-i Egyetem tanára. A világválság 2006-os megjövendölése nyomán nagy prognosztaként tisztelt professzor két munkatársával közösen jegyzett cikkében a külföldi befektetők szempontjából tekinti át a magyar gazdaságpolitika legfrissebb fejleményeit.
A cikk érvelése nem az akcióterv tartalmára irányul elsősorban, hanem a visszaszerzési kísérletben neki tulajdonított szándékokra, illetve a bejelentését megelőző hitelvesztésre. A Fidesz gazdasági céljai kezdettől homályosak voltak, a kampány során annyi derült ki: szakítani kívánnak a Bajnai-kormány befektetői bizalmat építő politikájával.
A fideszes vezetők múlt heti nyilatkozatai Roubiniék szerint nem tartalmuk miatt riasztóak. Minden komoly nemzetközi elemző tisztában van vele, hogy Magyarország nem Görögország, félő azonban, hogy a felelőtlen szavak egy felelőtlen költségvetési politika előhírnökei.
Magyarországnak muszáj valamit kezdenie a GDP 80 százalékára rúgó államadósságával, a Fidesz-kormánynak nemkülönben a nyilatkozatok nyomán elszenvedett hitelvesztéssel – ebből született az akcióterv. Roubiniék a 29 pontból az inkonzisztenciát emelik ki: a közszféra bérkiadásainak a megnyirbálása és a társasági adó csökkentése egymással ellentétes költségvetési hatású, ezért az sem biztos, hogy ennyi elég lesz a deficitcél tartásához.
Végezetül baljós momentumnak ítélik Orbánnak a hivatalban lévő jegybankelnök elleni, offshore-lovagozó kiszólásait, illetve a pártvezetésnek az MNB monetáris politikáját érintő bírálatait. Bizalomból elégtelen – foglalta össze a professzor.