Sok családban karácsonyra is megszűntek a vágyak

Olvastuk - 2008-12-25

Mintha a törvényhozók nem értenék az utolsó két évtized történéseit – mondta lapunknak adott interjújában Ferge Zsuzsa. Ahol évek óta nincs rendszeres kereső, és kénytelenségből „berendezkedtek a segélyre”, ott mélységes a szegénység. Ezen nem segít a januártól életbe lépő „Út a munkához” program, és rosszul hat a szeptemberig befagyasztott családi pótlék is. A növekedés eredményei nem „csurognak le” sehová, a korábbi megértés és türelem a szegények felé most váltott át az áldozatból bűnbakot gyártó türelmetlenségbe – véli a szociológus.

– Karácsony van, a szeretet, a béke, a fény ünnepe. Most mégis árnyakról is beszélgetnénk önnel. S olyanokról, akiknek a karácsony sem hoz jót.

 

– Hadd tegyek először két rendhagyó bevezető megjegyzést. A társadalmi egyenlőtlenségekről, szegénységről, gyerekszegénységről 30-40 éve beszélek. A feltételek és az adatok sokat változtak, a meggyőződéseim nem. Hiszem, hogy mindenkinek többet kell tudnia a társadalmi bajokról, és többet kell tennie ellenük. Csak azért nem szégyellem az ismétléseimet, mert a neoliberális közgazdasági tanok hirdetői és fontos politikai szereplők ennél sokkal többször feledkeznek meg az egyenlőtlenségek tragikus társadalmi hatásairól és ismételgetik a közfelelősség elleni mantráikat. A másik megjegyzés az így felvállalt „kritikusi” szerepre vonatkozik. A diktatúrában a hatalmat bíráló értelmiségi szónak volt valami tétje – kimondásához kellett némi bátorság. Ma nem kell. Nincs könnyebb, mint jól odamondogatni a kormányoknak. Se tét, se következmény. Mégsem hiszem, hogy a nyilvános bírálat felelőtlenséget jelentene. Hogy mégis mit, azt esetenként döntse el az olvasó.

 

– Januártól nem emelkedik a gyermekek után járó támogatások összege. Ez havi néhány száz forint hiányát jelenti. Megérzik a családok?

 

– Akik szűkösen élnek, azoknál nagyon sokat számít, ha minden tízezer forintból ötszáz vagy nyolcszáz forintot elveszítenek. A sokgyerekes családok többsége, az összes gyerek csaknem fele ilyen családokban él. Vagyis a kérdésükre a válasz: igen. A lépés nincs összhangban a 2007-ben elfogadott „Legyen jobb a gyermekeknek” Nemzeti Stratégiával.

 

Az interjú teljes szövege itt olvasható:

http://www.nepszava.hu/default.asp?cCenter=OnlineCikk.asp&ArticleID=1135975

 

Forrás: Népszava-online