Üzemeltető: egyötödére csökkent az Északi Áramlaton Németországba érkező orosz gáz mennyisége

Olvastuk - 2022-07-27

Maximális kapacitásának egyötödére, óránként 1,28 millió köbméterre csökkent az orosz gázszállítás az Északi Áramlat vezetéken, az Oroszországból Európába irányuló fő gázexportútvonalon - közölte a RIA Novosztyi hírügynökség szerdán a GASCADE német üzemeltetőre hivatkozva.

A Gazprom orosz gázipari vállalat a közép-európai idő szerint nyolc órától életbe léptetett kapacitáscsökkentést egy újabb turbina előre beütemezett leállításával indokolta. A TASZSZ orosz állami hírügynökség szerint eközben még mindig nem világos, hogy a Siemens mikor szolgáltat vissza egy másik, Kanadában már megjavított turbinát a Gazpromnak.

Az orosz gázszolgáltató hétfőn jelentette be, hogy a portovajai kompresszorállomáson egy újabb gázturbina-hajtóművet kényszerül leállítani az esedékes nagyjavítása miatt, aminek következtében az Északi Áramlaton a gázszállítás az addigi napi 67 millió köbméterről a felére, a maximális mennyiség 20 százalékára, azaz napi 33 millió köbméterre csökken. Az állomáson csak egy turbina maradt üzemben.

A német hatóságok közölték, hogy nem látnak műszaki okot az Északi Áramlaton történő gázszállítások csökkentésére. Ugyanakkor a TASZSZ szerint Berlin továbbra fedte fel a megjavított turbina helyét. A Gazprom álláspontja értelmében a Siemens által a turbina visszaszolgáltatásáról küldött dokumentumok továbbra sem szüntetik meg a szankciós kockázatokat, és csak további kérdéseket vetnek fel. A Siemens Energy ezzel szemben azt hangoztatta, hogy nem lát összefüggést a turbina és az Északi Áramlaton keresztül történő szállítás csökkentése között, és nem kapta meg a Gazpromtól a turbina Oroszországba szállításához szükséges vámdokumentációt.

Kanada Németország ismételt kérései nyomán július 9-én úgy döntött, hogy az általa Oroszország ellen bevezetett szankciók dacára visszaszolgáltatja a területén megjavított Siemens-turbinát, miután az Északi Áramlat június közepe óta maximális kapacitásának 40 százalékán üzemelt (sőt július közepén a tervezett javítások miatt le is állt).

Az újabb kapacitáscsökkentés fényében a gáz ára Európában a hét eleje óta egyharmadával megugrott, március eleje óta először haladta meg 1000 köbméterenként a 2200 dollárt, és a várakozások szerint szeptemberben újabb növekedés várható.

Az Oroszországból a Balti-tenger alatt Európába vezető - az oroszországi Viborgtól a németországi Greifswaldig lefektetett - Északi Áramlaton a gázszállítások 2020-ban és 2021-ben elérték az 59,2 milliárd köbméteres történelmi csúcsot. Németország mindemellett elzárkózik az üzemkész Északi Áramlat-2 csővezeték beindításától.