Valóban alaptalanok volnának oktatási intézményeinkkel kapcsolatos félelmeink?

Olvastuk - 2012-08-19

A Magyarországi Evangéliumi Testvérközösség (MET) 2012. augusztus 15-én tartott, az egyház veszélyben lévő oktatási intézményeivel kapcsolatos sajtótájékoztatójára az illetékes szaktárca MTI közleményében azzal reagált, hogy a fenntartó aggályai  alaptalanok” – ugyanakkor a minisztérium megállapodási szándékának eleddig semmi kézzelfogható jele nincs.

A Magyarországi Evangéliumi Testvérközösség (MET) 2012. augusztus 15-én, szerdán, 11.00 órakor sajtótájékoztatót tartott, melyre az Egyház az Emberi Erőforrások Minisztériumát is meghívta, amely azonban legfeljebb egy, az ismeretlenségét megőrző munkatárssal képviseltethette magát. A sajtótájékoztatót a közelgő tanév tette elkerülhetetlenné, hiszen az egyház oktatási intézményeiben, mintegy 3000 hátrányos helyzetű gyermek úgy kezdi meg tanulmányait, hogy az illetékes minisztérium mind a mai napig ténylegesen nem mutatott készséget az egyházzal való oktatási megállapodás megújítására.

 

    A diszkriminatív, és az Alkotmánybíróság előtt a MET és immár az ombudsman által is támadott CCVI. egyházi törvény, több más egyház mellett a MET-et is ellehetetleníti. Ennek következtében az Egyház a hajléktalanokat, időseket és szegényeket ellátó szociális intézményei immár nyolc hónapja küszködnek a más egyházaknak biztosított kiegészítő támogatás nélkül. Most az iskoláink jutottak kritikus pontra.

 

    A sajtótájékoztató napján, délután 16.15-kor a minisztérium oktatási államtitkársága az MTI útján kibocsájtott közleménye szerint  alaptalanok Iványi Gábornak, a MET elnökének félelmei”, mert  fontosnak tartja a szaktárca, hogy az állam és a Magyarországi Evangéliumi Testvérközösség (MET) közötti együttműködés folytatódjon”. Valóban alaptalanok volnának oktatási intézményeinkkel kapcsolatos félelmeink? Változatlanul furcsálljuk, hogy a tárca MTI közleményén túl semmi kézzelfogható jele nincs a minisztérium megállapodási szándékának. Zavar bennünket az a homályos megfogalmazás is, hogy az  oktatási államtitkárság” a fenntartótól függetlenül biztosítja a pedagógusok és a nevelő oktató munkát közvetlenül segítők bérét az új nemzeti köznevelésről szóló törvény alapján”, hiszen a bérköltség az alapnormatívának is csupán tört része.

 

    Nem világos az sem, hogy miről szólna az a  köznevelési szerződés”, melyet a szaktárca a MET-tel  azon tevékenységek vonatkozásában” kötne, melyek  valóban a társadalmi felzárkózást szolgálják”, ugyanis az Egyház oktatási intézményeiben kizárólag halmozottan hátrányos helyzetű tanulók nevelése és oktatása folyik.

 

    A Magyarországi Evangéliumi Testvérközösség nyitott a kormánnyal való korrekt megállapodásra. A megnyugtató megoldást elsősorban abban látnánk, ha az egyházi törvény megfelelő korrekciója által a MET és más egyházak a méltatlanul elvett egyházi státuszukat visszanyerhetnék, és ezzel a rászorulók közötti szolgálatuk is akadálytalanul folytatódhatna.

 

Budapest, 2012. augusztus 16.

 

Iványi Gábor