Az amerikai állam vitte bele a bankokat a felelőtlen jelzáloghitelezésbe, majd a krízis kirobbanása után megmentőként lépett fel – mondta előadásában Urbán László, aki szerint a pénzintézetek működésének további korlátozása elmélyítheti a válságot. Bánjunk óvatosan az elemzői véleményekkel – javasolta még az EBRD vezetésébe jelölt közgazdász.
Továbbra is a sötét elemzői jóslatok dominálnak – mondta Világgazdasági kitekintés című előadásában Urbán László, az EBRD alelnökének jelölt közgazdász a CEU által március 18.-án, Budapesten rendezett Tükröm, tükröm című konferencián.
A világgazdasági válságot leginkább az amerikai kormányzat okozta, miután hosszú éveken keresztül nyomást gyakorolt a bankokra szociális és kisebbségpolitikai okokból annak érdekében, hogy minél többeknek adjanak lakáshitelt. A politikusok a bankárok felelősségéről beszéltek a krízis kapcsán, pedig a jelzáloghitelezés áttekinthetetlen túlburjánzásáért ők felelősek, ráadásul a válság kitörése után megmentőként léptek fel – mondta Urbán László. A közgazdász szerint a krízisért komoly felelősséget visel az évekig istenített Alan Greenspan volt Fed-elnök, aki 20 éven keresztül a mesterségesen alacsonyan tartott kamatszint segítségével „árbuborékot fújt”, ami szükségképpen kipukkadt – vélte. A válságot mélyítette, hogy kitörése után példátlan mértékű fedezetlen shortolások zajlottak, amelyek öngerjesztő, hisztérikus árfolyamzuhanásokhoz vezettek. E tekintetben a spekulánsok is felelősek, és a shortloás állami korlátozása teljesen indokolt - mondta Urbán.
Irracionális szabályozói magatartás az, hogy a bankok tőkehelyzetét rontották – a fizetésképtelenség határán táncoló pénzintézetek helyzetéből a spekulánsok profitáltak – monda a közgazdász, aki szerint pont a téves válságkezelés miatt a szabályozóktól nem várható a válság megoldása.
A krízis közben a politikusok populista hangulatot keltenek, amikor a bankárfizetésekről beszélnek, és saját hatalmukat akarják kiterjeszteni a banki szférára. Pedig a bankok kamatostul visszafizették feltőkésítésüket, amivel az állam jól járt – hangzott el az előadáson A kormányoknak a saját pénzügyi pozícióikat helyre kell hozniuk, ahogy azt hazánk már megkezdte – mondta a szükséges válságkezelő lépéseket említve Urbán. Az EBRD vezetésének leendő magyar tagja szerint a politikusokkal szembeni józan szkepszisnek ki kell alakulnia a piaci kommentátorokkal szemben is, mert nekik vannak érdekeltségeik azokon a piacokon, amelyeket „objektíven” elemeznek.
A költségvetési szigoron kívül az árfolyamkorrekció lehet a fellendülés motorja: a jüan felértékelődésére, a dollár euróhoz viszonyított gyengülése, Németország és Japán fogyasztásának növekedése világgazdaság szinten mérsékelheti a globális egyensúlytalanságokat. Ezzel szemben a megszűnésre érett munkahelyekhez való ragaszkodás negatív alkalmazkodás, mert csökkenti a termelékenységet – mondta Urbán László, aki szerint növekedést csak a termelékenység bővülése hozhat.